мамография след 50г
От: Д** Н** Зададен на: 19.01.2011 Отговорен на: 19.01.2011Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Според приложение 15,трябва да изпращаме всички жени над 50г на мамография,но много от тях предпочитат ехографското изследване.Въпроса ми е ще се признава ли ехографското изследване в профилактичния преглед или задължително трябва да се изпращат на мамограф?
Отговор
ПРИ ЖЕНИ ОТ 50- ДО 69-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ ВКЛЮЧИТЕЛНО, СЕ ИЗВЪРШВА МАМОГРАФИЯ НА МЛЕЧНИ ЖЛЕЗИ, ВЕДНЪЖ НА 2 ГОДИНИ.
След провеждане на профилактичния преглед, пациентът може да попадне в рискова група, с оглед профилактиката на социалнозначими и приоритетни за страната заболявания. В тази връзка, ОПЛ формира следните рискови групи: за сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, злокачествени новообразувания.
Лицата над 18-годишна възраст, включени в рисковите групи, при необходимост и по преценка на ОПЛ, подлежат на профилактичен преглед един път в годината при съответния лекар специалист.
Всеки ОПЛ е длъжен да поставя на общодостъпно място в лечебното заведение за ПИМП информация относно вида и честотата на профилактичните прегледи и изследвания, на които подлежат лицата над 18-годишна възраст.
ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОФИЛАКТИЧЕН ПРЕГЛЕД ОПЛ ПОПЪЛВА АМБУЛАТОРЕН ЛИСТ ЗА ИЗВЪРШЕН ПРОФИЛАКТИЧЕН ПРЕГЛЕД И ГО ПРИЛАГА В ЗДРАВНОТО ДОСИЕ НА ЗЗОЛ.
Изследването на холестерол, триглицериди, кръвна захар и ЕКГ, мамография и PSA в рамките на календарната година, направено по друг повод, не се провежда повторно по време на профилактичния преглед.