новозаписани пациенти ,къде е записано,че ОПЛ е задължено да изиска етапна епикриза от ОПЛ
От: О** Л** Зададен на: 05.12.2010 Отговорен на: 13.12.2010Категория
Онлайн консултации
Въпрос
При смяна на личен лекар ,пациентите подават само молба по образец .Има глобени ОПЛ ,че не са поискали в писмен вид епикризи на новозаписани пациенти.Моля цитирайте в кой закон ,член,алинея ..е написано това задължение на ОПЛ. Защо пациентът не представя документация за здравословното си състояние..?
Отговор
Представянето на здравното досие на ЗЗОЛ от ОПЛ на новоизбран ОПЛ е регламентирано в следните нормативни документи:
Наредба за осъществяване правото за достъп до медицинска помощ
Съгласно чл. 19. (1) В случаите, когато здравноосигуреното лице направи нов избор на лекар, новоизбраното лечебно заведение за първична извънболнична помощ изисква извлечение от необходимата медицинска документация и уведомява РЗОК за новата регистрация.
НРД 2010 - Съгласно Чл. 118. (1) В случаите, когато ЗЗОЛ направи нов избор (постоянен или временен) на ОПЛ, новоизбраното лечебно заведение за ПИМП изисква по подходящ начин извлечение от необходимата медицинска документация - здравно досие (копие или етапна епикриза) от предишния ОПЛ.
(2) Предишният ОПЛ е задължен да изготви и представи по подходящ начин документацията по ал. 1 на новоизбрания лекар в едномесечен срок от датата на постъпване на искането.
(3) В случаите, когато ЗЗОЛ не е посещавал предишния ОПЛ, той издава служебна бележка, с която удостоверява липсата на здравно досие.