Добър ден! Преди година ми свърши здравноосигурителната книжка. Поради това отидох до Здравната каса в съответния областен град, за да ми дадат притурка. Служителят, към когото ме насочиха, ми каза, че няма как да ми сложат притурка, тъй като от 2026 г. всичко ще бъде онлайн. Два пъти ходих и настоявах да ми бъде сложена притурка, тъй като се опасявах, че няма да мога да използвам това, което по закон се дава на всеки един гражданин. Все пак ми бе отказано. Наскоро ми се наложи да си направя панорамна снимка при зъболекар и поради това, че ми бе отказано да ми дадат притурка, трябваше да заплатя определена сума. Тогава съответният служител бе в недоумение как така са ми отказали и ме увери, че все още се използват само хартиените варианти на здравноосигурителната книжка. Ще направя нов опит да ми изкарат притурка. Искам да попитам защо, при положение, че в други областни градове към днешна дата издават притурки на граждани, на мен ми е отказана такава?
Отговор
Съгласно Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ и действащия Национален рамков договор за денталните дейности (НРД за ДД), здравноосигурените лица получават договорената дентална помощ само след представяне на валидна здравноосигурителна книжка (ЗОК), съответно допълнителен лист - притурка към ЗОК на избрания лекар по дентална медицина.
При изгубена притурка не се издава нова. НЗОК предоставя на здравноосигуреното лице чрез РЗОК отпечатана притурка повторно след представяне на здравноосигурителната книжка и на последната заверена притурка, когато е издадена такава.
В случай на възникнали затруднения имате право да подадете жалба до директора на РЗОК или до Централното управление на НЗОК, като опишете всички обстоятелства, за да бъде извършена проверка.
В допълнение следва да се има предвид, че след изграждането на електронно медицинско досие, електронна медицинска рецепта, електронна рецептурна книжка, електронни протоколи и електронно медицинско направление, естествен процес е да се продължи с дигитализацията в здравеопазването, като се намали хартиения обмен на информация.
Предвижда се изменение и в Наредбата за достъп до медицинска помощ, като законодателна инициатива, която да позволи идентификацията да се извършва чрез лична карта или приложението „Е-здраве“. Същевременно е предвидено хартиеният вариант да продължи да съществува паралелно за определен преходен период с оглед на улесняване на по-възрастните пациенти.
Приложението „Е-здраве е част от Националната здравноинформационна система, която се разработва и поддържа от Министерството на здравеопазването (МЗ).
За оптималната работа на интернет страницата, порталът на НЗОК и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на НЗОК и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.
Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.
Използваме данните ви за:
Точни данни за географско позициониране и идентификация чрез сканиране на устройства
Персонализирани реклами и съдържание, измерване на реклами и съдържание, статистика за аудиторията и разработване на продукти
Строго необходими бисквитки
Функционални
Аналитични
Реклама
Бисквитки за функции, анализ, рекламни (не-IAB доставчици) и социални медии