Запитване относно покриване от НЗОК на капсулна ендоскопия
От: А** Т** Зададен на: 18.03.2026 Отговорен на: 20.03.2026Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте! Извинявам се предварително ако въпроса, с който се обръшам към вас съм го адресирал неправилно. От няколко години имам болки и оплакваня в коремната област, преминах през доста изследвания - гастроскопия, колоноскопия, компютърна томография на коремната област и др. На този етап имам открита малка язва в единия край на тънкото черво. Моят лекъващ лекар има съмнения за болест на Крон, но за да се потвърди или отхвърли тази диагноза най-вероятно ще е нужно да ми се направи капсуна ендоскопия. Още миналата година имах намерението да се подложа на това изследване, но тъй като поне към онзи момент то не се покриваше от НЗОК, сотойността му беше доста голяма, поне за мен, и реших да го отложа. Наскоро попаданх на публикации в медиите, според които от настоящата 2026 година НЗОК възнамерява да покрива въпросната капсулна ендоскопия или поне издеилието, т.е. самата видео-капсула. Въпросът ми към Вас е дали наистина това е така? Дали НЗОК вече запалща касулната ендоскопия или това ще стане в близко бъдеше? Ще очаквам вашия отговор. С уважение, Антон Тодоров
Отговор