Въпрос относно колостомните торби,техните лимити и т.н
От: Д** М** Зададен на: 15.08.2025 Отговорен на: 19.08.2025Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте понеже работя в аптека и имаме пациент на колостомни торби YG072 , за един месец пациента изразходва 30 торби, но тези торби цената им е с 33 лв над реимбурсната стойност от 300лв съответно пациента трябва да заплати 33 лв,но той не иска да заплаща, съответно иска да му отпуснем 27 торби който са на точна стойност 299 лв без да доплаща обаче се получава следния момент първо лекарят ги е изписал на кутий и не може да се поправи рецептата на 27 торби и второ че на нас ни остават тези 3 торби ако му ги отпусна 27 и ние три торби сме вътрешно и като стойност съответно. Ако може да ми обясните как е възможно на другите доставчици всички да влизат в тази реимбурсна цена от 300 лв а този да не влиза и това законно ли е изобщо? Също така в каква държава живеем ако не са ти напълно безплатни колостомните торби?
Отговор
Съгласно Указанията относно реда за предписване и отпускане на медицински изделия от списъка с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на извънболничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група:
- за медицински изделия, предназначени за илеостома и колостома, НЗОК заплаща индивидуалната за всяко здравноосигурено лице (ЗОЛ) комбинация от изделия на стойност до 300.00 лв., за период от един месец за една стома.
- предписването на медицински изделия за стомирани болни, следва да се извършва по вид и брой според индивидуалните нужди и потребности на ЗОЛ (размер и вид на стомата, периода след извеждането й, кожна чувствителност, секреция, двигателна активност, възраст и пр.).
Ако пациента не желае да доплаща за този вид торбички, следва да се обърне към лекуващия хирург, който да препоръча изделия, покриващи се изцяло в рамките на лимита. Тъй като в лимита освен торбички се включват и други аксесоари, пациентът избира кога и колко торбички и/или други аксесоари да получи за дадения месец. В рецептата задължително трябва да бъде отбелязан броят на торбичките според индивидуалните нужди и потребности на ЗОЛ за този период.