Процедура за кандидатстване за сензори за кръвна захар
От: Д** Д** Зададен на: 01.08.2025 Отговорен на: 05.08.2025Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, Запознах се с критериите и необходимите документи за кандидатстване за сензори за измерване на кръвната захар. След потготовката на всички документи, следва стъпката по насрочването на дата и час за комисия в одобрените от НЗОК болнични заведения. В страниците на болничните заведения липсва разписана процедура в кои дни се провеждат комисиите, кога, как и къде се подават документите, необходимо ли е предварително да се предоставят документи, как се насрочва дата и час и как протича процедурата през насрочения ден, няма телефони, където компетентно може да бъде получен отговор на организационните въпроси. В тази връзка след посещението ми на място в едно от трите болнични заведения ми беше обяснено, че трябва задължително да бъда хоспитализирана, за да може да ми бъде насрочена дата за явяване пред комисия. Бих искала да попитам: задължително условие ли е пациентите да бъдат хоспитализирани, за да се допуснат до явяване на комисия? Благодаря!
Отговор
Съгласно „Изискванията на НЗОК за предписване на медицински изделия за предписване на инсулинови помпи и сензори за продължително мониториране на глюкозата за диабет тип 1 в извънболничната помощ“, е-протокол за започване на лечението със сензори за измерване на кръвната захар се издава от специализирани комисии в лечебни заведения, оказващи болнична медицинска помощ, на основание решение на специализираната комисия по Апр № 38 „Определяне на план на лечение и проследяване на терапевтичния отговор за скъпоструващи лекарствени продукти по реда на чл.78, т.2 ЗЗО.