Имунохистологично изследване - поема ли се от НЗОК
От: А** П** Зададен на: 04.10.2024 Отговорен на: 11.10.2024Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Уважаеми дами/господа, За да запазя последователността на запитването си, ще копирам моя въпрос и Вашият отговор и в края ще задам последното си питане; "Госпожо/Господине Благодаря за отговора, който получих на 27/09/2024 за въпроса ми: "Правомерно ли е платил баща ми сумата от 324.00 лева?" - "От въпроса не става ясно дали изследванията са на правени в лечебно заведение за болнична помощ, дали пациентът е с доказано онкологично заболяване, дали е опериран и по коя клинична пътека (КП). Възможно е биопсията да е извършена в болница по клинична пътека, но изследванията да са направени в извънболнична помощ. Добре е да предоставите по-конкретна информация. 1. Изследванията са направени в лечебното заведение и на фактурата издател е: УМБАЛ " Х" ЕАД - Варна и са в следната последователност: 1.1 Консултация на готови хистологични препарати - 1х66.00 лева 1.2 Имунохистохимично изследване 3 х 80.00 лева - 240.00 лева 1.3 Изготвяне на парафинов хистологичен препарат - 3х6.00 - 18.00 лева - ТОТАЛ: 324.00 лв. 2. Пациентът е с доказано онкологично заболяване, с епикриза издадена от УМБАЛ "Х" - ЕАД - В., клиника по гръдна хирургия, с окончателна диагноза: СА Пулмонис декстри Т2аNОМх (C34.3) КП: 44 Високоспециализирани интервенционални процедури в пулмологията. 3. Диагноза на хистологичен резултат: TRU CUT - биопсия: Недребноклетъчен карцином. Необходимо е ИХХ. 4. ИХХ - Направено е в същото лечебно заведение. 5. Пациентът не е опериран. Надявам се да съм Ви предоставила конкретната информация, за Ваше улеснение. Благодаря предварително. С уважение, А. П. - Отговор Имунохистохимичното изследване не е включено в цената на клиничната пътека, заплащана от НЗОК на лечебното заведение. Изготвянето и изследването на хистологичен препарат (вкл. парафинов блок) е включено в цената на пътеката с код 92184-05 „Микроскопско изследване на проба от трахея, бронх, плевра, бял дроб, друга гръдна проба и храчка за клетъчен блок“. ДА РАЗБИРАМ ЛИ, ЧЕ сумата от 66.00 лв. и сумата от 18.00 лв. са неправомерни платени и ако да какъв е реда да поискаме възстановяване? Ще бъда благодарна на конкретен отговор. С Уважение: А. П.