Отпускане на устройство за измерване на кръвна захар ( глюкомер)
От: С** С** Зададен на: 18.07.2024 Отговорен на: 22.07.2024Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте! Пациент съм със ЗД тип 2, на инсулинолечение. Искам да Ви попитам на какъв интервал от време може да се получи пълен комплект от медицински изделия - глюкомер, убождащо устройство и игли, за тест-лентите ми е ясно, че веднъж на 365 дни - 150 ленти. Но не ми става ясно за изделията, за които Ви питах по-горе, той като в указанията, които са дадени е записано, че "При отпускане на тест-ленти за самоконтрол, на ЗОЛ следва да бъде предоставен безплатно апарат за измерване на кръвната захар, както и брой игли, който е равен на отпуснатите тест-ленти..." Благодаря Ви предварително за отговора!
Отговор
Съгласно Указанията относно реда за предписване и отпускане на медицински изделия от Списъка с медицинските изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на извънболнична медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група - № РД16-7/01.02.2024г. (Указанията), при отпускане на тест ленти за самоконтрол на ЗОЛ следва да бъде предоставен безплатно апарат за измерване на кръвна захар с придружаващи аксесоари/убождащо устройство, както и брой игли, равен на броя на отпуснатите тест ленти. Същите се предоставят от фирмата-заявител на отпускащата аптека. При проблем с апарата за измерване на кръвна захар ЗОЛ следва да се обръщат към фирмата-заявител чрез отпускащата аптека.. Нов апарат за измерване на кръвната захар се предоставя при неотстранима повреда на вече отпуснатия.