НЕОТРАЗЯВАНЕ В ПАЦИЕНСКО ДОСИЕ ОТПИСВАНЕТО ОТ ДИСПАНСЕРНА РЕГИСТРАЦИЯ
От: К** Т** Зададен на: 14.03.2023 Отговорен на: 20.03.2023Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, През 2020 г., разглеждайки пациентското си досие установих, че през 2017 г. след медицински преглед при кардиолог ми е направена диспансерна регистрация I11.9 - Хипертонично сърце без (застойна) сърдечна недостатъчност. "Връщайки лентата назад във времето" мога да споделя, че имах временно неразположение вероятно дължащо се на по-голямото натоварване на работа, като впоследствие се оказа, че нямам кардиологичен проблем и аз възстанових здравословното си състояние без медикаментозно или друго лечение. Свързах се с ОПЛ, който се ангажира и подаде заявка за отписването ми от диспансерна регистрация още през 2020 г., но в пациентското ми досие, достъпно за мен се вижда, че съм диспансиризирана. ОПЛ подава още няколко пъти същата заявка, но отново без резултат. Свързвал се е с IT специалистите, които поддържат приложенията, но също без резултат. С молба за съдействие, за да е коректно пациентското ми досие ! Очаквам отговор за уточняване на причините и разрешаването на проблема. Благодаря Ви предварително!
Отговор
Здравноосигуреното лице се диспансеризира само с неговото изрично съгласие. Несъгласието на пациента да бъде диспансеризиран, се документира в амбулаторния лист, съгласно чл. 4 (4), (5) и (6) на Наредба 8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията. От въпроса не става ясно дали сте положили подпис.