сигнал срещу личния ми лекар
От: Г** С** Зададен на: 18.12.2022 Отговорен на: 20.12.2022Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, До декември месец бях записана при Д-р И. като мой личен лекар. При проверка установих, че същия ме е диспансер изиграл от две гидини с високо кръвно, изписва ми лекарства и ми прави прегледи без мое знание и присъствивие . Къде и как мога да сигнализирам за това и как може това да се махне от моето Ел досие?
Отговор
Персонализираната информационна система (ПИС) на НЗОК съдържа информация за оказаната медицинска и дентална помощ на здравноосигурени лица, която НЗОК заплаща, т.е. за отчетена и заплатена от НЗОК дейност, извършена от договорните партньори: амбулаторни прегледи, извършени от общопрактикуващ лекар и от лекари специалисти, медико-диагностични изследвания в лаборатории, хоспитализации…
В случай че установите несъответствие между информацията в ПИС, която виждате в електронното си досие с УКД, и действително получената от Вас медицинска помощ, може да подадете писмена жалба в съответната районна здравноосигурителна каса (адресите на РЗОК са публикувани на сайта на НЗОК www.nhif.bg – меню „Контакти“) или до НЗОК. Контролните органи на институцията ще извършат проверка и писмено ще Ви информират за резултатите от нея.
Ако желаете да направите нов избор на личен лекар, може да го направите до края на м.декември.