Цитонамазка по НЗОК
От: Е** В** Зададен на: 02.09.2022 Отговорен на: 02.09.2022Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте! На 18.08.2022г. Посетих гинеколог за преглед с ехограф и взимане на цитогнамазка. Направиха ми ехография, но казаха, че за взимане на цитонамазка трябва да заплатя 45лв, тъй като Здравната Каса покрива само ехографията. Заплатих( не ми беше издаден касов бон), но днес забелязвам, че в пациентското ми досие фигурира -91.46; микроскопско изследване на проба от женския генитален тракт - клетъчен блок и намазка по Papanicolaou. Означава ли това, че съм била подведена ?
Отговор
Ако сте отишли при АГ-специалист с направление, издадено от Вашия личен лекар и специалистът по акушерство и гинекология е взел материал за цитологичното изследване, какъвто е конкретният случай, Вие не заплащате за тази дейност, тъй като тя е включена в пакета дейности, който АГ-специалистът изпълнява по договор с НЗОК.
При условие, че имате издадено направление (бл. МЗ-НЗОК № 4) от АГ-специалиста и изследването се извършва в лаборатория, сключила договор с НЗОК, Вие не заплащате. На лекаря дължите само потребителска такса за прегледа, а в лабораторията заплащате т.нар. „сума биологичен материал“, определена от лечебното заведение, която е една, независимо от броя на назначените изследвания. Ако сте заплатили цена „биологичен материал“, не може да изискват от Вас за изследвания в същата лаборатория такса, съгласно чл. 37, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване - т.нар. потребителска такса, понастоящем 2.90 лв.