Престой при секцио
От: В** Ч** Зададен на: 24.05.2021 Отговорен на: 28.05.2021Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, На 15.03.21 раждах със секцио по спешност. Казаха ми че престоя попринцип е 5 дни (15.03-19.03) но аз ще трябва да остана повече понеже трябва да лекуват бебето ми (което не е трябвало да лекуват с лекарства понеже имаше само антитела). Сега видях че тези допълнителни дни едва ли не са заплатени по здравна каса в електронното ми здравно досие, а аз заплатих по 150 лева на ден за престой като придружител на бебето ми. Аз ли съм в грешка? Или найстина престоят от тези 3 дни са заплатени по здравна каса. Благодаря Ви! Поздрави, Ваня
Отговор
Новороденото вероятно е „лекувано“ в рамките на клинична пътека №6 „Грижи за здраво новородено дете“, където минималният престой е 3 дни. НЗОК поема всички разходи по тази пътека.
Съгласно чл.24а, ал.4 от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ: „Не се допуска заплащане като допълнително поискана услуга за придружител на дете до 7 години, както и на придружител на дете до 18 години при необходимост от осигуряване на допълнителни грижи, които лечебното заведение не е в състояние да осигури.“
Във връзка с посоченото, неправомерно са искани пари за придружител.