Изтекъл протокол за инсулин
От: Ю** С** Зададен на: 15.04.2021 Отговорен на: 21.04.2021Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте. Протоколът за инсулин на дъщеря ми (8 г) изтече на 07.12.20 г. Три поредни месеца взимах инсулин от последната аптека, от която бях взела за последен път с рецепта. Появи се следният казус: - от аптеката отказаха да ми дадат инсулин, тъй като са минали 90 дни от последната предоставена рецепта. Искат нова рецепта, за да могат да го изпишат. - днес бях при личната лекарка за рецепта, но се оказа че тя не може да издаде такава, тъй като протокола е изтекъл и системата и го обявява като невалиден. Говорих с ваши колеги по телефон, според тях протокола ми е валиден до края на Април. Има ли изход от тази ситуация и какъв е, тъй като теоретично имам валиден протокол до края на Април?
Отговор
В Условията и реда няма изискване последното отпускане, осъществено в рамките на до 3 месеца, да бъде с хартиена рецептурна бланка.
В срока на служебното удължаване на валидността на „Протокол за предписване на лекарства, заплащани от НЗОК/РЗОК“, аптеките отпускат лекарствени продукти по един от следните начини:
- с „отрязък S”, без наличие на рецептурна бланка - срещу представяне на рецептурна книжка и протокол;
- по представена рецептурна бланка (обр. МЗ-НЗОК № 5 и № 5А), издадена от лекар, осъществил прегледа на здравноосигуреното лице и протокол.