Неиздаден сертификат срещу Covid-19
От: С** В** Ч** Зададен на: 07.05.2021 Отговорен на: 11.05.2021Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Националния рамков договор за медицинските дейности за 2020-2022 г. e указано за кои услуги НЗОК плаща на лекарите от нашите здравни осигуровки. С изменението на НРД от 01.04.2021 г. (обнародвано в Държавен вестник бр. 27 от 02.04.2021 г.), се посочва изрично, че за поставянето на доза от ваксина срещу ковид, в сумата от 10 лв.заплащане от здравната каса се включва и издаването на сертификат. По-долу описвам проблема с неизпълнение на НРД, за което моля да вземете отношение: На 22.02.2021 г. ми бе приложена първа доза от ваксината срещу Ковид-19 на Астра Зенека в МБАЛ ххх , гр. Г. Според данните в електронното ми здравно досие, втората доза трябва да се приложи не по-рано от 05.05.2012 г. На 05.05.20121 г. отидох в МБАЛ – гр. Г., но на място разбрах, че кабинета за ваксинации на работи и не се знае дали ще отвори до края на седмицата. Обадих се до РЗИ – Г. и оттам ме насочиха към ххх ххх В 11.01 ч. звъннах на телефона им ххх хххх и попитах дали в този ден ваксинират. Отговориха ми, че в този ден ще поставят само втора игла между 14.00 и 17.00 ч. Около 14.00 отидох пред кабинета. След малко излезе една сестра и събра картончетата на чакащите от първата ваксинация. Почти веднага се върна и ме попита за ЕГН-то и си го записа. Когато дойде моят ред влязох в кабинета. Поканиха ме да седна и ме попитаха дали съм имал оплаквания след първата ваксинация. След това ми поставиха ваксината и ми казаха, какво е препоръчително да избягвам през следващите 48 часа. Всичко до този момент беше нормално. Съвсем случайно споменах, че и в двата кабинета слагат ваксините много добре. Настана смут сред служителите в кабинета и една от тях ме попита къде ми е сложена първата игла. Отговорих, че това е станало в МБАЛ ххх ххх хх. В същия миг всички започнаха да си крещят една на друга и да се обвиняват защо никой не ме попитал дали първата ваксинация съм си я направил в тяхната болница. Веднага ми натикаха една Декларация за информирано съгласие и ми се нареди да я попълня по най-бърз начин. След това започна несдържана словесна агресия срещу мен. Наричаха ме „нагъл”, „нахален”, „престъпник” и др. Вменяваха ми, че съм длъжен да знам къде трябва да отида за втората ваксинация. Аз наистина не знаех и се извиних за недоразумението. Помолих за малко тишина, поне докато си попълня декларацията. Това сякаш ги вбеси още повече и виковете им се усилиха. Укориха ме, че заради мен, някой друг ще остане без ваксина, защото са похабили дозата за мен. Почувствах се силно унизен и стресиран. Оставих недопопълнената декларация, както и картончето си за отразяване на ваксинацията срещу Ковид-19 и излязох. Моля да направите необходимото и да имам възможност по най-бърз начин да получа официален документ, че са ми поставени 2 дози ваксина на Астра Зенека. Това ми е необходимо във връзка със скорошно пътуване в чужбина. Моля също и да получа писмено извинение от присъстващите в кабинета за непрофесионалното им отношение към мен. 07.05.2021 г. С уважение ххх ххх ххх гр. ххх