Вписване в електронното ми здравно досие на прегледи, които не съм идвършвала
От: М** К** А** Зададен на: 30.12.2020 Отговорен на: 06.01.2021Категория
Онлайн консултации
Въпрос
1.Вписване в електронното ми здравно досие на прегледи, които не съм идвършвала- при ортопед, кардиолог, очен и др. дейности,някои от които даже не разбирам. Например аз имам диабет II степен установен от ноември 2019 г, за което взимам хапчета Глюкофаж.През 2020 г не съм ходила на прегред при ендокринолог, а в досието ми на 20.01.2020 г. пише: Е 11.9/неинсулинозависим захарен диабет ,без усложннения - 8 бр. в последната графа на таблицата История на прегледите. 2. На 24 .03.2020 съм имала контузия на раменния пояс и мишницата и т.н. ,което не е вярно. И т-н., и т.н...... 3.Ако е необходимо мога да дойда лично и да ви покажа историята на прегледите ми 4. При издаване на бяла или зелена рецепта трябва ли личния лекар да взема по 5 лв. Много съм възмутена от личната ми лекарка, че ме е изкарала едва ли не инвалид... и от януари преминавам към друга, но си задавам въпроса дали само с мен се постъпва така или това е практика да се източва здравната каса от личните лекари. Много хора не знаят,че имат досиета и не ползват компютър. Надявам се, че ще проконролирвате подобни деяния, ще намерите формата да проверявате извършвани ли са всички отбелязани прегледи. А може би трябва да дам гласност по друг начин. Въз мущението ми е голямо. С уважение и очакване на коректен отговор
Отговор
По втория въпрос: Не би следвало да се изисква от здравноосигурените лица заплащане и/или доплащане за предписване на лекарства върху рецепта, независимо дали е бяла или зелена рецептурна бланка.