E 121
От: Й** С** П** Зададен на: 15.06.2020 Отговорен на: 17.06.2020Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Въпросът ми е. Съпругът ми е военен пенсионер от 1989г.. От 2013г. емигрирахме в Бeлгия. Той не работи и е регистриран в бюрото по Труда ххх в Брюксел. За да се регистрира в здравно-осигурителен фонд като постоянно пребиваващ и живеещ пенсионер трябва ли му формуляр Е121, или S1? Тъй, като той няма доходи, освен пенсията си в Б-я , която е xxx Евро/мес., и се води официално на моя издръжка, мога ли / има ли той това право като лице с ниски доходи, да го регистрирам в моя здравноосиг. Фонд в Брюксел като съползвател на моя файл-досие? И, ако -да, то в този случай има ли нужда от тези Е121 или S1 , или е/са друг/и формуляр/и?Благодаря.
Отговор
Формуляр S1 (стара форма Е121) „Регистрация за медицинска помощ“ се издава от Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) по местоживеене в България при наличие на законовите предпоставки съгласно европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност - издава се на осигурени лица и на членове на техните семейства, които дългосрочно пребивават в една страна от ЕС, но в същото време са здравноосигурени в друга европейска страна като икономически активни лица (командировани лица, погранични работници) или пенсионери.
След като не сте в България , чуждата институция, която ще извърши регистрацията, по заявено искане на осигуреното лице може да изиска необходимия й формуляр по служебен път от РЗОК.
За уточняване на Вашия случай Ви съветваме да се обърнете към съответната РЗОК. На интернет страницата на НЗОК (www.nhif.bg) - меню „Контакти“ са публикувани адресите и телефонните номера на районните здравноосигурителни каси.