информационно табло,санатор.лечение,проф.преглед над 18год
От: С** В** М** Зададен на: 18.04.2016 Отговорен на: 09.05.2016Категория
Онлайн консултации
Въпрос
1.какво трябва да съдържа информационното табло пред кабинета на ОПЛ 2.нова практика:лекари физиотерапевти от санаториумите или свързани с тях изискват направление за физиотерапия и оформят безотказно документите за санаториалното лечение по клинична пътека/направленията се изпращат по спиди,еконт и по телефона се дава дата/ 3.казус за проф.прегледи:напр.мъж на 42 год.с рискови фактори/такива са около 80% от населението/ се полага да се определи СКОР,но изсл.за холестерол е на 5 години....излиза,че почти на всеки пациент трябва да се изсл.холестерол,а не на 5 години.
Отговор
Чл. 132.(1) от НРД за 2015г. указва: Общопрактикуващите лекари обявяват в амбулаторията на място, достъпно за ЗОЛ, своя график съгласно приложение № 10, който съдържа часове: 1. за амбулаторен прием; 2. за домашни посещения; 3. за промотивна и профилактична дейност; 4. за работа по програма „Майчино здравеопазване“; 5. за работа по програма „Детско здравеопазване“.
В чл. 15. (1) от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ е регламентирано: Лечебните заведения за първична извънболнична помощ са длъжни да обявяват на видно място своя седмичен график, който включва: 1. часовете за амбулаторен прием; 2. часовете за домашни посещения; 3. часовете за промотивна и профилактична дейност.
Според Наредба №39 от 2004г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията, чл. 4. (10), всеки личен лекар е длъжен да поставя на общодостъпно място в лечебното заведение за първична извънболнична медицинска помощ информация относно вида и периодичността на профилактичните прегледи и изследвания, на които подлежат здравноосигурените лица (лицата по ал. 1 и 8 от Наредбата).
По отношение на профилактичните прегледи: Съгласно Указание №РД-16-18/11.04.2016г. за прилагане на Решение № РД-НС-04-24-1/29.03.2016 г. на НС на НЗОК и приложения към него за извънболнична медицинска помощ, при извършване на профилактичен преглед на ЗОЛ над 18 години, съгласно приложение №1а „Вид и периодичност на профилактичните прегледи и изследвания при лица над 18 години“ на Наредба №39 от 2004г. и приложение №8 от Решението, при оценка на СС риск по SCORE системата на лица без сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет и ХБН, се назначава общ холестерол. Настоящето указание се издава на основание чл. 3 от Решение №РД-НС-04-24-1/29.03.2016 г. на Надзорния съвет на НЗОК (обн., ДВ, извънреден бр. 25 от 31.03.2016 г., в сила от 01.04.2016 г.), което следва да се доведе до знанието на изпълнителите на извънболнична медицинска помощ.
Здравното (медицинско) досие на пациентите съдържа и „Карта за профилактика на ЗОЛ над 18 години“, включена в медицинския софтуер на ОПЛ, съгласно чл.52, т.1 от Решението. По силата на чл.51, ал.2 от Решението, резултатите от проведените профилактични прегледи и изследвания при формиране на рискови групи на ЗОЛ над 18-годишна възраст се отразяват в „Карта за профилактика на ЗОЛ над 18 години“, включена в медицинския софтуер на лекаря, осъществил прегледа, изготвена по образец съгласно приложение №1. Същата се попълва при всеки профилактичен преглед, като резултатите от извършения профилактичен преглед могат да бъдат:- без отклонения от общото състояние;- установено заболяване, налагащо диспансеризация;- включване в рискова група (за сърдечно-съдови заболявания, за захарен диабет и за злокачествени новообразувания).
Съгласно Наредба №39 от 2004г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията, приложение №1а „Вид и периодичност на профилактичните прегледи и изследвания при лица над 18 години“, не допуска възможността да не се назначава ПКК при профилактичен преглед, ако изследването е извършено по друг повод в рамките на календарната година. Такава възможност е допусната само за изследванията, посочени в „Забележки“ към приложение №1а, а именно: „Изследването на LDL-холестерол, триглицериди, кръвна захар, ЕКГ, мамография, PSA в рамките на календарната година, направено по друг повод, не се провежда повторно по време на профилактичния преглед“.