импланти
От: И** Зададен на: 02.08.2015 Отговорен на: 05.08.2015Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, септември миналата година майка ми претърпя операция на раменна кост с поставяне на импланти,които съм заплатил в болничното заведение,след това януари тази година претърпя втора операция,този път на крака с поставяне на имплант също така заплатен. За съжаление март майка ми почина. Въпросът ми е имам ли право на възстановяване на част от сумата и от къде?
Отговор
НЗОК заплаща определени медицински изделия, но не заплаща фиксиращи консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната клинична пътека.
В клиничните пътеки по ортопедия и травматология изрично е указано,че медицински изделия и инструменти за фиксиращите процедури НЗОК не заплаща (това могат да бъдат например титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини…) и те са за сметка на пациента.