лечение по НЗОК
От: Е** М** Зададен на: 12.02.2015 Отговорен на: 19.02.2015Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте. Благодаря за отговора, който дадохте на мой въпрос. Нуждая се обаче от уточнение. Страдам от ХОББ. Към основното лечение, което прилагам постоянно, специалистът пулмолог, при когото се водя на диспансерен отчет, ми предписа още едно, което да приемам при нужда - Салбутамол инхалер 18 мкг. Не посочи дозировка,тъй като в момента на консултацията не ми се налагаше използването на този медикамент и той нямаше как да прецени от каква доза имам нужда. Каза: личният ми лекар да прецени по колко да ми предпише. Джипито ми пък се оправдава, че не е посочена точната дозировка и не може да ми го предпише по НЗОК. Кой и как трябва да ми назначи този медикамент при нужда, за да ползвам права по НЗОК? Трябва ли да ходя при специалиста, или и личният лекар може да ми го изпише в Рецептурната книжка? Благодаря ви.
Отговор
Общопрактикуващият лекар има право съгласно назначената от лекаря специалист терапия да предписва лекарствени продукти в рамките на съществуващите в Лекарствения списък на НЗОК. В амбулаторният лист, който се съхранява в досието на ЗОЛ за отчетност и контрол и в рецептурната бланка се вписват задължително: сигнатура (посочват се еднократната и денонощната доза на лекарствения продукт, продължителността на курса на лечение и необходимостта от повтарянето му), предписано количество и дните, за които е достатъчно предписаното количество. Не се допускат общи изрази "известно", "по наставление", "по схема", „при нужда“ и др.