рентгенови снимки
От: Я** Й** Зададен на: 22.10.2014 Отговорен на: 28.10.2014Категория
Онлайн консултации
Въпрос
На мой близък му предстои трето влизане в болница поради невъзможност за уточняване на диагноза-силни болки в костите. В предните две в рамките на два месеца вече са му правили снимки на различни кости и стави и бял дроб- повече от 6. Има и сцинтиграфия на костите с контраст. Има ли законова възможност да се вземат от болниците старите снимки за да не се облъчва излишно. Сигурно болниците правят свой архив, но лицето има роднини по права линия починали от левкемия и грижата за здравето на пациента трябва да е на първо място. Моля, посочете ми начин за да се излезе от този омагьосан кръг, всяко мед.заведение да си задържа изследванията, като те са част от медицинското досие на конкретното лице, а епикризата не е достатъчна за следващия специалист. Отново ще се правят няколко снимки, т.к. не е един орган.
Отговор
Съгласно чл. 190 от Националния рамков договор за медицински дейности за 2014 година: всички медико-диагностични изследвания се обективизират само с оригинални документи, които задължително се прикрепват към ИЗ; рентгеновите филми или друг носител на рентгенови образи се прикрепват към ИЗ; резултатите от рентгенологичните изследвания се интерпретират от специалист по образна диагностика съгласно медицински стандарт „Образна диагностика“. В случай че оригиналните документи са необходими на пациента за продължение на лечебно-диагностичния процес или за експертиза на здравословно състояние, това се вписва в ИЗ срещу подпис на пациента и в епикризата. Когато рентгенологичните изследвания се записват само на електронен носител, копие от електронния носител се предоставя на пациента при дехоспитализацията срещу заплащане по определена цена от лечебното заведение; рентгенологичната находка се съхранява в базата данни на лечебното заведение.