носене отговорност
От: О** К** Зададен на: 05.09.2014 Отговорен на: 12.09.2014Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Koй да понесе отговорността за изписани лекарства по избор от личния лекар.След преглед с направление от личния лекар при специалист - кардиолог, след ясно и точно диагностициране заболяването и определена терапия за лечение, личния лекар променя лекарствата по свое решение със съвсем различни, които довеждат до отоци и алергичен обрив по цялото тяло. След повторно посещение при личния лекар сме изпратени с ново направление при невролог, от там при кожен и отново стигаме до кардиолог който остава изненадан от предписаното лечение. Не разбирам защо трябваше да ползваме първото направление при специалист след като не се взема под внимание от личния лекар. И не знам нормално ли е да се променят всеки месец лекарствата за високо кръвно и диабет след като тези който са приемани преди са преписани от специалисти и са давали добри резултати.
Отговор
Уважаема госпожо Клус, лекарствените продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК за домашно лечение се разделят на две групи, съобразно реда и начина на тяхното предписване, както следва:
1. група I-ва - лекарствени продукти, в т.ч. по чл. 78, т. 2 от Закона за здравното осигуряване, предписвани с протокол;
2. група II-ра - лекарствени продукти, които не се назначават и предписват с протокол.
Терапията с тези лекарствени продукти, назначена от лекар специалист, работещ в изпълнение на договор с НЗОК, се отразява в амбулаторния лист от прегледа и в електронния отчет на лекаря за извършената дейност.. Специалистът осъществява своята част от дейността и връща информацията на личния лекар с указания за продължаване на лечението чрез пациента. Вторият екземпляр на амбулаторния лист се изпраща чрез пациента до личния лекар за прилагане към здравното досие.
При нарушаване на правата на здравноосигурените лица, свързани с оказаната медицинска помощ от лекари/лечебни заведения, сключили договор с НЗОК, гражданите имат право да подават писмени жалби до директора на съответната районна здравноосигурителна каса по местоживеене (РЗОК) или до НЗОК.
Тъй като в конкретния случай, за който пишете - за неспазената от Вашия личен лекар терапия, назначена от специалиста кардиолог, става дума за качеството на оказаната медицинска помощ, Вие може да подадете жалба и до Регионалните здравни инспекции (РЗИ), които са структури към Министерството на здравеопазването (МЗ) или до Изпълнителна агенция "Медицински одит" към МЗ на адрес – бул.”Георги Софийски” №3, гр.София 1606.