Задължително ли е издаването на амулаторен лист?
От: З** Г** Зададен на: 02.07.2013 Отговорен на: 05.07.2013Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Поправете ме ако бъркам, но мисля че след посещение при лекар специалист с направление от личен лекар, е задължително издаването на амбулаторен лист съдържащ информация за находките (обективни и други), диагнозата и назначеното лечение. След преглед при доктор Жегова в болницата в Разлог, тя категорично отказа издаване на такъв документ, като се оправда че такъв ще бъде издаден след необходима серия от посещения! Това редно ли е? Все пак аз искам да имам официален документ с попълнени медицински данни за да мога да се консултирам и с други специалисти (все пак насрещна проверка е полезна, а е и моя редовна практика). Така аз не мога да се позова на евентуално заключение при разговор от разстояние (все пак не съм лекар и не владея термините за което предпочитам да цитирам). Може някой да нарече това прищявка, но това не е ли формално задължение на всеки лекар? Моля в отговор да ми изясните казуса! И ако това представлява нарушение (съгласно действащото законодателство и/или договорите с НЗОК), МОЛЯ да считате този въпрос за сигнал и да се предприемат съответни мерки!
Отговор
Съгласно чл.152 от НРД 2012 за медицинските дейности след проведен преглед от личния лекар, екземпляр от амбулаторен лист на хартиен носител, подписан от общопрактикуващия (личния) лекар и здравноосигуреното лице, се прилага към здравното (медицинско) досие на пациента и се съхранява в кабинета на лекаря. Екземпляр се издава и предоставя на здравноосигуреното лице при поискване.
Амбулаторен лист се издава след всеки преглед, а не след „серия от посещения“.