Направление
От: А** И** Зададен на: 30.08.2019 Отговорен на: 04.09.2019Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, въпросът ми е свързан с това, че след като ми е издадено направление за ендокринолог и извърша преглед при такъв, а той ми назначава единствено изледвания, но те още не са осъществени, имам ли право да изискам да ми върнат направлението, за да потърся второ мнение при друг специалист? Благодаря предварително!
Отговор
Не може да искате да Ви бъде върнато направлението и с него да отидете за консултация при друг специалист. С едно направление не бихте могли да извършвате прегледи при различни специалисти.
Всеки пациент има право на „повече от едно медицинско становище относно диагнозата, лечението и прогнозата на заболяването“. Това изрично е записано в Закона за здравето. Пациентът сам организира и заплаща за допълнителната консултация, когато тя не е поискана от лекуващия лекар.
За всеки преглед при лекаря се издава амбулаторен лист. Екземпляр от амбулаторния лист на хартиен носител, подписан от лекаря и от пациента, се прилага към здравното (медицинско) досие на здравноосигуреното лице. Досието се съхранява в кабинета на лекаря. Един екземпляр от попълнения от лекаря амбулаторен лист за извършения преглед се предоставя на пациента.