събиране на таксса он личен лекар
От: М** П** Зададен на: 16.11.2012 Отговорен на: 20.11.2012Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Лекарят има договор с НЗОК. Аз не притежавам копие от декларацията, за която споменах, тъй като тя се подписва в един екземпляр, който остава при лекаря. Никога, също така, не получавам (както и другите пациенти) касов бон за платената сума от 20 лв. и няма как да приложа такъв документ. Аз не знам в същност дали някой пациент получава касов бон от лекар или зъболекар за каквото и да било, вкл. и за потребителската такса от 2,90 лв., но това е друг въпрос.
Отговор
Уважаема госпожо Попова, не бихме могли да допълним нещо повече към първоначалния си отговор, защото не уточнявате за какво сте заплатили/ точно каква дейност е извършена, за която са Ви поискали пари/. Има например дейности, които не са включени в пакета на лекаря – договорен партньор на НЗОК и за тях Касата не заплаща. При всички случаи обаче той е длъжен да Ви издаде финансов документ за заплатените от Вас суми. Имате пълно право да изискате екземпляр от Амбулаторния лист за проведения преглед (съгласно чл.152 от НРД 2012: „Екземпляр от амбулаторен лист на хартиен носител, подписан от общопрактикуващия (личния) лекар и здравноосигуреното лице (ЗЗОЛ), се прилага към здравното (медицинско) досие на ЗЗОЛ и се съхранява в кабинета на лекаря. Екземпляр се издава и предоставя на ЗЗОЛ при поискване.“