Медицинско направление за специалист
От: Д** А** Зададен на: 11.07.2019 Отговорен на: 15.07.2019Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Имам здравословни оплаквания, които все още не са диагностицирани въпреки прегледите ми при лекари. В повечето случаи получавам отговори от лекарите: "не знам" или "не мога да ти помогна". Въпросът ми е, ако продължават да ми отговарят с не знам и не мога да ти помогна, длъжна ли съм да им оставя направлението си, с което отивам при тях или имам право да потърся друг лекар, който би могъл да знае и да ми помогне?
Отговор
Като пациент, всеки има право на „повече от едно медицинско становище относно диагнозата, лечението и прогнозата на заболяването“. Това изрично е записано в Закона за здравето. Пациентът сам организира и заплаща за допълнителната консултация, когато тя не е поискана от лекуващия лекар.
За всеки преглед при лекаря се издава амбулаторен лист. Екземпляр от амбулаторния лист на хартиен носител, подписан от лекаря и от пациента, се прилага към здравното (медицинско) досие на здравноосигуреното лице. Досието се съхранява в кабинета на лекаря. Един екземпляр от попълнения от лекаря амбулаторен лист за извършения преглед се предоставя на пациента. Не е възможно след прегледа да използвате отново направлението, което Ви е издадено за консултация.
Когато пациентът е недоволен от качеството на оказаната медицинска помощ, може да се обърне към Изпълнителна агенция "Медицински надзор", която е правоприемник на Изпълнителна агенция „Медицински одит“.