Електронно досие на пациента и УЕП
От: В** Г** Зададен на: 23.07.2012 Отговорен на: 26.07.2012Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, Искам да попитам, защо е решено достъп до личното ми здравно досие да става чрез УЕП, а не както в останалите отговорни институции с персонален идентификационен код (ПИК)? Не може ли част от досието да се преглежда само с ПИК, а когато е нужно потвърждение за някакво действие от моя страна, да се изисква по сигурната система на УЕП. Все пак поддръжката на универсален електронен подпис струва средства, които не всеки гражданин може да си позволи, което за едно четиричленно семейство си става сериозен разход.
Отговор
Уважаеми г-н Гандев, достъпът до данните в пациентското досие понастоящем се осъществява с електронен подпис на пациента, но в момента тече процес на разширение и поддръжка на електронното здравно досие, в резултат на който на по-късен етап достъпът до пациентското досие ще се осъществява с уникален код за достъп (УКД).