Хемодиализа
От: И** К** Зададен на: 26.11.2018 Отговорен на: 27.11.2018Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Съпругът ми е на хемодиализа от края на месец септември 2018г. три пъти седмично. Колко пъти в месеца му се полага по клинична пътека изследване на кръвта? Правят му веднъж месечно кръвна картина, а най-важните изследвания за калий, калций, креатинин ми отговориха, че се полагат на три месеца. Принудени сме сами да правим последните тъй като тези три стойности при него са винаги рискови. Пенсионер е, може ли да мине ТЕЛК?
Отговор
НЗОК заплаща лечението за извършване на хемодиализа, което се осъществява по амбулаторна процедура №1 „Хрониохемодиализа“.
Да, изследванията, за които питате, се извършват в посочения от лечебното заведение времеви интервал.
Изследванията на пациентите на хемодиализа се извършват по определена схема: Хематологични изследвания – ежемесечно, а при стабилни болни, без лечение с епоетин и при такива със стабилна доза епоетин – веднъж на 2 месеца.
Ефективност на диализата (URR, Kt/V) и биохимични показатели – на 3 до 4 месеца.
Хепатитни маркери, изследване за носителство на стафилококи – на всеки 12 месеца.
Резултатите от всички изследвания се съхраняват в медицинското досие на пациента.