Личен лекар и чужденец
От: М** Й** Зададен на: 20.04.2021 Отговорен на: 27.04.2021Категория
Онлайн консултации
Въпрос
По повод долното питане от преди 8 години. Все още ли е такъв редът? Какви стъпки е нужно да предприеме чужденецът? Да свали регистрационната форма за първоначален избор, да я попълни и да я занесе при избрания лекар? Необходимо ли е друго? Например получаване на идентификационен номер от НАП и идване на крака в офиса на Здравната каса за/със заявление? Благодаря! личен лекар и чужденец от: П. Дата: 28.10.2013 16:57:20 Гражданин на ЕС, работещ на трудов договор в Б-я и с удостоверение за продължително пребиваване трябва ли да избере личен лекар? Има ли право на болнични? Има ЛНЧ и е с непрекъснати здравно-осигурителни права според справка в известен сайт. Отговор от НЗОК Дата: 04.11.2013 11:13:58 На задължително здравно осигуряване в НЗОК подлежат чуждите граждани, които имат разрешение за ДЪЛГОСРОЧНО ИЛИ ПОСТОЯННО ПРЕБИВАВАНЕ в България. Те могат да направят първоначален избор на личен лекар (както и да получат здравноосигурителна книжка) при условие, че към момента са с непрекъснати здравноосигурителни права съгласно българския Закон за здравното осигуряване и имат ЛНЧ. След включването им в пациентската листа на избрания общопрактикуващ (личен) лекар, осигурените лица в България ще могат да ползват медицинска помощ по реда, определен за всички български здравноосигурени граждани. Регистрационните форми за избор на ОПЛ могат да се разпечатат от интернет портала на НЗОК - начална страница, меню "Вие питате" – „Регистрационна форма за първоначален избор на общопрактикуващ лекар“. Затвори
Отговор
За да направи избор на общопрактикуващ (личен) лекар и да ползва медицинска помощ в обхвата на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), лицето трябва да е включено в българската здравноосигурителна система.
Правомощията по определяне на кръга от лицата, които подлежат на здравно осигуряване в България (според българското законодателство) са предоставени на Националната агенция за приходите (НАП), а не на НЗОК. На това основание за становище относно здравноосигурителния статус на чуждия гражданин е необходимо да се обърнете към НАП.
Информация по въпроса може да получите на единния телефонен номер за цялата страна 070018700 (Информационния център на НАП). Запитвания могат да се изпращат и на имейл адрес: [email protected].
По отношение на регистрационните форми за избор на общопрактикуващ лекар - те са публикувани на интернет страницата на НЗОК (www.nhif.bg) - меню „За гражданите“ (https://www.nhif.bg/page/1499).