КОЛОНОСКОПИЯ
От: И** Г** Зададен на: 18.08.2020 Отговорен на: 21.08.2020Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, Опериран съм от КОРЛОРЕКТАЛЕН АДЕНОКАРЦИНОМ 2018 год. Нормално съм регистриран в КОЦ ххх. При контролните прегледи ми се препоръча направата на КОЛОНОСКОПИЯ. Убеден в обективноста на това изследване естествено приех.При въпроса ми за упойка ми се каза че трябва три дни да постъпя в болница и да си платя анестезията,като предварително,предния ден да се направи изследване на кръв ,урина и ЕХОГРАФИЯ . А след постъпването в отделението по гастроентерология ще се извърши ПОЧИСТВАНЕТО НА КОЛОНА. ПРЕСОЯТ В БОЛНИЦА ТРИ ДНИ. Въпросите ми са. 1,Трябва ли да заплащам анестезията ? 2, Трябва ли ехографията да бъде на непочистен колон? 3,Нужен ли е тридневен болничен престой ,точно сега при наличието на вирусна епидемия за която все още няма ваксина?
Отговор
Пациентът не дължи заплащане в случай, че е здравноосигурен и постъпва с направление за хоспитализация (бл. МЗ-НЗОК №7). Изискването на такса в този случай е незаконно.
Клиничните пътеки имат задължителен минимален болничен престой. Лекуващият лекар преценява по коя клинична пътека/амбулаторна процедура ще се проведе лечението.
В случаите на хоспитализация (планов прием) на здравноосигурени лица по клинични пътеки/амбулаторни процедури (КП/АПр), при които не са извършени определени медико-диагностични изследвания и/или консултативни прегледи на пациента преди датата на хоспитализация, а приемащото лечебното заведение за болнична помощ ги изисква, общопрактикуващият (личният) лекар не е длъжен да издава медицински направления за извършването им.
В Националния рамков договор за медицински дейности (НРД) 2020 г. e записано, че при хоспитализация (планов прием) по клинична пътека пациентът може да представи предварително извършени изследвания от групата на образната диагностика и клинико-лабораторни изследвания, реализирани от друго лечебно заведение преди датата на хоспитализация, но ако няма, приемащото лечебно заведение не може да ги изисква. Приемащото лечебно заведение може да зачете тези изследвания, както и да ги използва при отчитане на КП като част от диагностично-лечебния алгоритъм на същата. Давността на предварително извършените клинико-лабораторни изследвания е 7 дни, като за тези от групата на образната диагностика може да е и по-дълга (но не повече от 30 дни или по-дълга от посочения в алгоритъма на съответната КП) преди датата на хоспитализация в зависимост от вида им и клиничната преценка на лекуващия лекар. Изключение от последното се прави за МДИ по КП/АПр за диагностика и лечение на пациенти със злокачествени заболявания и муковисцидоза, като всички необходими МДИ се правят от приемащото лечебно заведение. При хоспитализации - планов прием, изпълнителите за извънболнична медицинска помощ издават само "Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури" (бл. МЗ-НЗОК № 7) и приемащите лечебни заведения не могат да изискват от тях да назначават допълнителни консултации и/или изследвания, изискуеми за изпълнение на клиничната пътека.