Oперация на Липом
От: Г** Е** Ф** Зададен на: 06.11.2015 Отговорен на: 11.11.2015Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Въпросът ми е;Мъжът ми е осигурено лице и му се налага оперативно да бъде премахнат Липом на гушата му.Искам да попитам тази операция поема ли се изцяло от здравната каса,тъй като хирурга,при който е с направление му е казал,че ще му струва 50 лева,а ако влезне в държавната болница в Стара Загора около 150 лева.Казал му,че операцията е 80 лева,но от касата покривали малко и затова сумата е била 50.
Отговор
Тези дейности се извършват от лекар специалист от извънболничната помощ със специалност „Хирургия“ и се отчитат и заплащат от НЗОК с направление за консултация и съвместно лечение (бл. МЗ-НЗОК № 3), при първично или вторично посещение в лечебно заведение за специализирана извънболнична медицинска помощ по хирургия. НЗОК заплаща за процедури за отстраняване на доброкачествени тумори в извънболничната помощ. В пакета дейности на лекаря специалист по хирургия има процедури за инцизия и ексцизия при повърхностно разположени процеси и туморни образувания. При необходимост от заплащане на скъпоструващи консумативи и материали, това следва да се извършва по предварително утвърден ценоразпис, който е поставен на видно място в лечебното заведение.
По правило липомите не малигнизират (не се превръщат в злокачествени образувания), но по преценка на хирурга, след оперативното отстраняване на формацията, тя може да бъде изследвана хистологично. При всички случаи Вашият съпруг трябва да се обърне към лекуващия лекар, който ще му даде подробна информация за лечението, от което се нуждае, в зависимост от заболяването.
При много големи липомни формации и по преценка на консултиращия лекар специалист, с оглед възможността за усложнения, или при наличие на придружаващи заболявания, е възможна хоспитализация и лечение по подходяща клинична пътека по линия на НЗОК, по преценка на лекуващия лекар.
В болничната помощ НЗОК заплаща по клинична пътека № 185 „Лечение на тумори на кожа и лигавици - злокачествени и доброкачествени новообразувания с минимален болничен престой 1 ден“
• При пациенти над 18-годишна възраст за доброкачествените новообразувания се изисква резултат от хистологично изследване, доказващо следните диагнози: хемангиом, лимфангиом, атером, фибром, липом, хигром с размер на новообразуванието не по-малък от 4 см.
При доказано онкологично заболяване пациентът задължително се насочва към Клинична онкологична комисия или Клинична хематологична комисия (съгласно медицински стандарти „Медицинска онкология“ и „Клинична хематология“), осигурена от лечебното заведение чрез договор.
• При подготовка на пациента в лечебното заведение и определяне на клиничния му статус и стадиране на туморния процес, се извършва:
• 1. Вземане на биологичен материал за изследвания в първите 24 часа от хоспитализацията.
• 2. Образни изследвания - за определяне обема и разпространението на онкологичното заболяване (рентген, ехография, магнитнорезонансна томография и други) - до 48 часа от началото на хоспитализацията.