ЕТАПНИ ЕПИКРИЗИ
От: Д** П** Зададен на: 12.11.2018 Отговорен на: 12.11.2018Категория
Онлайн консултации
Въпрос
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА ,ЗА ВТОРИ ПЪТ ВИ ЗАДАВАМ СЛЕДНИЯТ ВЪПРОС -СРЕЩУ КЩ7АКЪВ ДОКУМЕНТ СТАВА ИЗДАВАНЕТО НА ЕТАПНА ЕПИКРИЗА ОТ СПЕЦИАЛИСТА ПРИ ЯВЯВАНЕ НА ТЕЛК?!МОЛЯ ДА МИ БЪДЕ ПОСОЧЕН НОРМАТИВНИЯТ ДОКУМЕНТ ТЪЛКУВАЩ СИТУАЦИЯТА? С УВАЖЕНИЕ:ДИЛЯНА ПАНЕВА
Отговор
Преди да отговорим на Вашето запитване, уточняваме следното: Първоначално зададеният от Вас въпрос е от петък, 09.11.2018, 13:45:13 ч.
Отговор на въпросите, зададени в тази рубрика може да се получи и в рамките на деня, когато се отправя запитването, но това не е задължително предвид големия брой постъпващи въпроси. Отговорите не следват реда на подаването на въпросите, независимо че те могат да се отправят по всяко време на денонощието, вкл. в почивни и празнични дни. Публикуват се на страницата само в работни дни, като срокът е до 5 работни дни. Желателно е потребителите да ги търсят по датата, на която са отправили запитването си. Тези пояснения са записани в уводния текст на рубриката online консултации.
По отношение на нормативните документи относно издаването на етапна епикриза при явяване пред ТЕЛК, Ви информираме следното:
Съгласно Националния рамков договор за медицинските дейности за 2018 г.,
чл. 74. (1) Лечебните заведения, сключили договор за оказване на медицинска помощ с НЗОК, осъществяват дейностите и водят документация, свързани с медицинската експертиза на работоспособността, при условията и по реда на Закона за здравето, Наредбата за медицинската експертиза, наредбата по чл. 45, ал.2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (Правилника) и Националния рамков договор за медицинските дейности за 2018 година (НРД 2018).
(2) В изпълнение на сключените с НЗОК договори за оказване на първична или специализирана извънболнична медицинска помощ (ПИМП/СИМП) при необходимост общопрактикуващият/личният лекар (ОПЛ) или лекарите специалисти извършват:
1. медицинска експертиза на временната неработоспособност:
а) издаване на първичен болничен лист;
б) издаване на продължение на болничен лист;
2. насочване за медицинска експертиза към лекарска консултативна комисия (ЛКК);
3. подготвяне на документи за представяне пред Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) съобразно приложения № 4 и № 5 към член 1 от наредбата по чл. 45, ал 2 от ЗЗО (към настоящия момент това е Наредба № 3 от 20.03.2018 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса).
4. дейност, свързана с подготовка за освидетелстване и преосвидетелстване от ТЕЛК при условията и по реда на чл. 22, ал. 2 от Правилника.
В глава XII-та от НРД за медицинските дейности през 2018 г. „Дейност на лечебните заведения във връзка с експертиза на работоспособността“ се обхващат всички дейности на лекуващия лекар ОПЛ/лекар специалист в съответствие с действащите нормативни актове по въпросите на медицинската експертиза на работоспособността.
Съгласно Наредба № 3 от 20 март 2018 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (ДВ., бр.29 от 30.03.2018 г.), са посочени дейностите, консултациите, изследванията и документите, необходими за експертиза при лица под- и над 18-годишна възраст.
Приложение № 4 към член 1 от наредбата – Обхват на медицинските дейности, необходими за насочване на лица под 18-годишна възраст към ТЕЛК по заболявания;
Приложение № 5 към член 1 от наредбата - Обхват на медицинските дейности, необходими за насочване на лица над 18-годишна възраст към ТЕЛК по заболявания.
Дейността на лечебното заведение, свързана с изясняването и уточняването на здравословното състояние на лицата и с подготовката им за освидетелстване и преосвидетелстване от Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) или Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) се осигурява от НЗОК, съгласно чл.22, ал.2 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза на работоспособността и на регионалните картотеки на медицинските експертизи и Националния рамков договор (НРД).
Когато за нуждите на медицинската експертиза на работоспособността, в частта подготовка за преосвидетелстване от ТЕЛК (НЕЛК) са необходими:
1. прегледи и консултации със съответен специалист – общопрактикуващият лекар (ОПЛ) или лекарят специалист или ЛКК издават на здравноосигуреното лице «Талон за медицинска експертиза» (бл. МЗ-НЗОК №6);
2. специализирани медико-диагностични изследвания (СМДИ) – ОПЛ или лекарят специалист или ЛКК издава на здравноосигуреното лице “Направление за медико-диагностична дейност (бл.МЗ-НЗОК №4);
3.високоспециализирани медико-диагностични изследвания (ВСМДИ) – специалистът или ЛКК издава на здравноосигуреното лице “Направление за медико-диагностични изследвания (бл.МЗ-НЗОК №4);
4. високоспециализирани медицински дейности (ВСМД) лекарят специалист или ЛКК издава «Медицинско направление за ВСМД» (бл.МЗ-НЗОК №3А).
В обхвата на медицинските дейности, необходими за насочване на лица над 18-годишна възраст към ТЕЛК по заболявания е записано: В случаите, в които за конкретното заболяване на лицето са извършени консултации и/или изследвания през последните 12 месеца, предхождащи явяването на ТЕЛК, и резултатите от тях са видни от налични медицински документи при общопрактикуващия лекар/лекаря по дентална медицина, съответно при лекаря специалист, в това число и от епикриза от лечебно заведение за болнична помощ, лекарят прилага заверени копия на тези документи, без да се налага повторното назначаване и извършване на консултациите и/или изследванията.
В случая се прилагат актуални лабораторни изследвания и консултации със специалисти, доказващи наличните заболявания и усложнения.