доплащане на зъболекарски услуги
От: Н** Й** Зададен на: 20.11.2023 Отговорен на: 23.11.2023Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, Бих искала да знам колко е тавана на доплащаните от клиента суми при зъболекърските услуги? Както и коя институция следи тези неща? Смятам, че всички зъболекари си позволяват много! В този сайт виждам доплащате на суми от от по 4лв, което никъде го няма. Доплащане на пломба е около 60лв., на пълнене на канали 600лв. Кой следи тези неща и защо се позволява на зъболекарите да спекулират по този начин? Благодаря за отделеното време и отговорите!
Отговор
Договорените цени за дентални дейности за здравноосигурени лица за периода от 01.09.2023 г. до 31.12.2023 г., са следните:
А. В първичната извънболнична дентална помощ:
- До 18-годишна възраст:
а) обстоен преглед със снемане на орален статус и един допълнителен преглед за бременни за съответната година, като доплащането от здравноосигуреното лице е 1,80 лв. НЗОК заплаща 23,20 лв.
б) до четири лечебни дейности, които могат да бъдат:
- обтурация с химичен композит или амалгама (пломба), като не се дължи доплащане от пациента. НЗОК заплаща 68,14 лв.
и/или
- екстракция (изваждане) на временен зъб с анестезия (упойка), за което не се дължи доплащане от пациента. НЗОК заплаща 27,38 лв
- екстракция (изваждане) на постоянен зъб с анестезия (упойка), за което не се дължи доплащане от пациента. НЗОК заплаща 68,14 лв.
- лечение на пулпит или периодонтит на временен зъб, като доплащането от здравноосигуреното лице е 4,70 лв. НЗОК заплаща 41,60 лв
като в тях се включват до две лечебни дейности, които могат да бъдат:
- лечение на пулпит или периодонтит на постоянен зъб, като доплащането от пациента е *6,00 лв., НЗОК заплаща 135,26 лв.
*В първичната дентална помощ за здравноосигурени лица с психични заболявания до 18г. под обща анестезия пациентът не дължи доплащане и оказаната помощ е без ограничение на обема.
- Над 18-годишна възраст:
В първичната извънболнична дентална помощ:
а) обстоен преглед със снемане на орален статус и един допълнителен преглед за бременни за съответната година, като доплащането от здравноосигуреното лице е 1,80 лв. НЗОК заплаща 23,20 лв.
б) до три лечебни дейности, които могат да бъдат:
- обтурация с химичен композит или амалгама (пломба), като доплащането от пациента е 4,00 лв. НЗОК заплаща 64,14 лв.
и/или
- екстракция (изваждане) на постоянен зъб с анестезия (упойка), за което доплащането от пациента е 4,00 лв. НЗОК заплаща 64,14 лв.
*В първичната дентална помощ за здравноосигурени лица с психични заболявания. под обща анестезия пациентът не дължи доплащане и оказаната помощ е без ограничение на обема.
Б-1. В специализираната извънболнична дентална помощ – Детска дентална медицина:
- 1. До 18-годишна възраст:
а) обстоен преглед със снемане на орален статус и един допълнителен преглед за бременни за съответната година, като доплащането от здравноосигуреното лице е 1,80 лв. НЗОК заплаща 24,98 лв.
б) - обтурация с химичен композит или амалгама (пломба), като не се дължи доплащане от пациента. НЗОК заплаща 72,37 лв.
и/или
- екстракция (изваждане) на временен зъб с анестезия (упойка), за което не се дължи доплащане от пациента. НЗОК заплаща 30,76 лв
- екстракция (изваждане) на постоянен зъб с анестезия (упойка), за което не се дължи доплащане от пациента. НЗОК заплаща 72,37 лв.
или до две лечебни дейности, които могат да бъдат:
- лечение на пулпит или периодонтит на временен зъб, като доплащането от здравноосигуреното лице е 4,70 лв. НЗОК заплаща 46,64 лв
- лечение на пулпит или периодонтит на постоянен зъб, като доплащането от пациента е *6,00 лв., НЗОК заплаща 150,65 лв.
*В първичната дентална помощ за здравноосигурени лица с психични заболявания под обща анестезия пациентът не дължи доплащане и оказаната помощ е без ограничение на обема
Б-2. В специализираната извънболнична дентална помощ – Хирургична извънболнична помощ:
- До 18-годишна възраст:
а) специализиран обстоен преглед, като доплащането от здравноосигуреното лице е 1,80 лв. НЗОК заплаща 24,98 лв.
б) инцизия в съединителнотъканни ложи, включително анестезия - доплащането от пациента е 3,00 лв. НЗОК заплаща 31,01 лв
в) екстракция на дълбоко фрактуриран или дълбоко разрушен зъб, включително анестезия - доплащането от пациента е 5,00 лв. НЗОК заплаща 75,74 лв
г) контролен преглед след някоя от дейностите по букви "б" и "в", като доплащането от пациента е 0,80 лв. НЗОК заплаща 7,26 лв
- над 18-годишна възраст - Хирургична извънболнична помощ:
В специализираната извънболнична дентална помощ:
а) специализиран обстоен преглед, като доплащането от здравноосигуреното лице е 1,80 лв. НЗОК заплаща 24,98 лв.
б) инцизия в съединителнотъканни ложи, включително анестезия - доплащането от пациента е 7,50 лв. НЗОК заплаща 26,51 лв
в) екстракция на дълбоко фрактуриран или дълбоко разрушен зъб, включително анестезия - доплащането от пациента е 13,50 лв. НЗОК заплаща 66,03 лв
г) контролен преглед след някоя от дейностите по букви "б" и "в", като доплащането от пациента е 0,80 лв. НЗОК заплаща 7,26 лв
В. В пакета дентални дейности са включени и две дейности по възстановяване функцията на дъвкателния апарат при цялостно обеззъбени челюсти с цели зъбни протези (НЗОК заплаща *252 лв. за всяка от тях), за период от 4 години, в т.ч. и контролни прегледи през първите два месеца, независимо от възрастта на пациента. Цената, която НЗОК заплаща обаче, не включва материала за протезата и медико-техническата дейност за изработката й.
Извън регламентираното доплащане за дейности от бюджета на НЗОК, когато необходимото лечение не е включено в договорения пакет дентални дейности, както и ако здравноосигурените лица са получили полагащият им се обем дентални дейности или по време на лечебно-диагностичните дейности изрично предпочетат материали, средства или методики невключени в посочения пакет, пациентите дължат заплащане по цени на лечебното заведение.
При извършване дентално лечение под обща анестезия на здравноосигурени лица с психични заболявания, отпада необходимостта те да бъдат насочвани от лекар по дентална медицина към лекар със специалност „Психиатрия“, ако имат вече поставена и документирана диагноза (МКБ 10, клас V, психични и поведенчески разстройства (F.00 - F.99)).
По жалби, при които не може да се идентифицира подателят, не се извършват проверки. Жалби извън предмета на НРД се насочват към компетентните институции.