Изписване лекарства по НЗОК
От: Р** С** П** Зададен на: 04.09.2020 Отговорен на: 15.09.2020Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Със съпруга ми имаме различни лични лекари. Трябва да закупим лекарствата си на 8 септември. Защо лекарите ни отказват да изпишат рецепти днес 4 септември. Обяснението е, че трябва 1 ден преди датата да се издаде рецепта, но в случая 7 септември е почивен ден. Лекарствата са за период от 30 дни. Личната ми лекарка на 8 септември е от 13.30 ч. на кабинет, т.е. сутринта не трябва да си пия лекарствата за кръвно налягане, освен ако не си ги закупя без рецепта по здравна каса. С какво ощетявам касата, ако днес си взема рецептата и на 8 сутринта си ги закупя от аптеката? Тази практика не е за улеснение на гражданите, а точно обратното. Благодаря Ви за отделеното време.
Отговор
В Националния рамков договор за медицинските дейности 2020-2022 г. е посочено, че не се допуска дублиране на предписанията в рамките на валидност на рецептурната бланка съгласно Наредба №4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Рецептите за лекарствени продукти, заплащани от НЗОК, имат срок на валидност, считано от датата на издаване, както следва:
1. до 15 календарни дни - за рецептурна бланка (образец МЗ - НЗОК №5 ) и за отрязък А от рецептурна бланка (образец МЗ - НЗОК № 5А );
2. до 45 календарни дни - за отрязък В от рецептурна бланка (образец МЗ - НЗОК № 5А);
3. до 75 календарни дни - за отрязък С от рецептурна бланка (образец МЗ - НЗОК № 5А).
Предвид тези срокове, нова рецепта може да се издаде след изтичане на сроковете на валидност на рецептурната бланка, които са: 15 дни за единичните рецептурни бланки и 75 дни за тримесечните рецептурни бланки.