Гинекологични изследвания
От: Ю** А** М** Зададен на: 16.02.2017 Отговорен на: 23.02.2017Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, бях при гинеколога, която работи с нзок и и предоставих направление от личния ми лекар. Трябваше да се направят следните изследования: цитонамазка и микробиология на влагалищен секрет. Не съм плащала за прегледа, но внезапно се оказа, че тези изследвания не могат да бъдат платени от нзок, въпреки че са в списъка за изследвания, които нзок поема, защото не е имало пари в системата на болницата към момента и че трябва да платя на самата лекарка 50 лв, без издадена касова бележка нито друг документ, подтвърждаващ плащането. Въпрос: дали е възможна такава ситуация в теория? И по какви причини пациента не може да се възползва от правото си за безплатни изследвания?
Отговор
Взимането на материал за микробиологично изследване и взимането на материал за цитологично изследване са включени в пакет „Акушерство и гинекология“ на АГ-специалиста, сключил договор с НЗОК, и се заплащат от Националната здравноосигурителна каса, в зависимост от диагнозата. Изследването на материал от генитална система N. gonorrhoeae, Streptococcus (Haemophilus), Staphylococcus, Gardnerella, Enterobacteriaceae и др, Грам (-), Гъби (C. albicans) и др., влиза в пакет „Клинична микробиология“ и ако специалистът гинеколог Ви е издал направление за микробиологично изследване, то също се поема от НЗОК.
За медико-диагностични дейности в лабораторията съответният изпълнител може да определи цена „биологичен материал“, като сумата се заплаща от пациента. За едно посещение в медико-диагностичната лаборатория се плаща цена, определена по този ред, независимо от броя на изследванията. Когато лабораторията е определила цена „биологичен материал“, лечебното заведение не може да изисква от пациента за медико-диагностични изследвания в същата лаборатория такса по чл.37 от Закона за здравното осигуряване, т.нар. „потребителска такса“, която понастоящем е 2.90 лв.
Потребителска такса се заплаща за всяко посещение при лекаря, съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване. Тази сума е за оказаната медицинска помощ. В случая, ако не попадате в категорията на лицата, освободени от потребителска такса, трябва да заплатите 2.90 лв. на АГ-специалиста, а лекарят трябва задължително да Ви издаде документ (касова бележка, квитанция) за всяка заплатена сума. Евентуалният отказ на специалиста да издаде (бл.МЗ-НЗОК №4) се документира с издаден касов бон за заплащането на изследванията и с медицинското направление за консултация и съвместно лечение, издадено от Вашия личен лекар (бл.МЗ-НЗОК №3).