Спешна помощ
От: Д** М** Г** Зададен на: 05.11.2015 Отговорен на: 11.11.2015Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Снощи отидох в спешната помощ в Бургас, Меден Руднил в МБАЛ 3 със силни болки в целият гръб и затруднено дишане. Там ме задължиха да платя 35 лева за преглед понеже не е "спешен случай" което е в разрез с наредба 45 от 26 август 2010 За утвърждаване на медецински стандарт "спешна медецина" и в частност раздел 1 1.3.2.1 но с разликата,че не се обадих на ЦСМП, но поради затрудненото дишане и паниката ме закараха веднага с личен автомобил. Въпроса ми е имаха ли права да ми искат пари за моя случай. Благосаря ви предварителни.
Отговор
Ако медицинското заведение, което сте посетили не е спешен медицински център, всички други процедури, консултации и манипулации се заплащат по ценоразпис на лечебното заведение, поставен на видно място. Задължително трябва да Ви бъде издаден финансов документ за заплатените от Вас суми.
По линия на НЗОК пациентът може да бъде прегледан и от своя личен лекар, който трябва да обяви на подходящо място пред кабинета си кой ще го замества през нощта, в празничните и в почивните дни, когато отсъства. Съветваме Ви да имате тази информация при следващото си посещение при личния лекар.
Съгласно Наредба № 40 от 2004 г. на Министерството на здравеопазването един от начините за осигуряване на достъп на здравноосигурените лица до медицинска помощ извън обявения работен график на общопрактикуващия (личния) лекар е чрез "Дежурен кабинет", в който лекари със специалност по обща медицина, с друга специалност или по изключение без специалност, оказват медицинска помощ на здравноосигурените лица между 20 часа вечерта и 8 часа сутринта през работните дни и денонощно през почивните и празничните дни. Лекарят в дежурния кабинет трябва да прегледа пациента, за което здравноосигуреното лице не заплаща.