издаване на смъртен акт
От: С** К** Зададен на: 14.05.2015 Отговорен на: 18.05.2015Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Ако възрастен човек почине в дома си,кой трябва да му издаде смъртен акт-личния му лекар,случаен лекар ,дежурен лекар или екип от Бърза помощ.Трябва ли да се плаща такса за този вид домашно посещение?
Отговор
Установяването на смърт, настъпила извън лечебно заведение, се извършва от лекар/и, а при липса на лекар - от фелдшер.
Смъртта, настъпила в лечебно заведение извън случаите на трайно и необратимо спиране на всички функции на главния мозък и налична сърдечна дейност, се установява от лекуващия лекар на починалото лице или от отговарящия за неговото лечение дежурен лекар, или от патоанатом, или от специалист по съдебна медицина, извършващ аутопсията, или при съдебно-медицинския преглед на тялото на починалия.
Към установяване на смъртта се пристъпва веднага след като стане известно нейното настъпване.
Лекарят (фелдшерът), установил смъртта, попълва „Съобщение за смърт“ в два екземпляра, единият от които се изпраща на длъжностното лице по гражданско състояние в общината, на чиято територия е лечебното заведение.
В случай, че смъртта е установена в лечебно заведение, „Съобщение за смърт“ се попълва в три екземпляра, единият от които се съхранява в създаден за целта регистър в лечебното заведение.
Съобщение за смърт се издава от лекар или фелдшер, който е установил смъртта.
НЗОК заплаща само за дейности съгласно Наредба № 40 от 2004г. за основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Съгласно чл. 149, т. 6 на Националния рамков договор за медицински дейности за 2015 г. лекарят специалист извършва дейност и издава документ „Съобщение за смърт“, за който не се заплаща.