Възстановявяне на средства за лечение в чужбина
От: С** Й** Зададен на: 07.03.2015 Отговорен на: 09.03.2015Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, предстои ми операция за пластика на митрална клапа в Германия. Какъв е редът за получаване на разрешение от НЗОК и последващо възстановяване на част от средствата? Към кого да се обърна за консултация - в РЗОК или в НЗОК?
Отговор
Разрешение за получаване на лечение на територията на друга държава членка на Европейския съюз, за сметка на НЗОК, се издава, когато въпросното лечение е сред обезщетенията, предвидени в законодателството на Република България и заплащани чрез системата на задължителното здравно осигуряване, и когато лицето не може да получи лечението в рамките на обичайно необходимото време за получаването му в Република България, като се има предвид текущото здравословно състояние и вероятното развитие на болестта.
В НЗОК действа специализирана комисия, която по утвърден ред и правила разглежда постъпилите молби на здравноосигурени лица за издаване на такъв формуляр..
Съгласно правилата за работа на горепосочената Комисия, новопостъпилите молби се разглеждат в рамките на 5 работни дни от постъпването им в ЦУ на НЗОК. При установяване на непълнота на документите, Комисията уведомява писмено лицето и определя подходящ срок за предоставянето им и окомплектоване на преписката.
След установяване на допустимостта на молбата и наличието на необходимата информация относно конкретния вид медицински дейности, за които лицето кандидатства, цялата преписка, ведно с придружаващата медицинска документация, се изпраща до националния консултант и председателя на медицинското дружество по съответната медицинска специалност, за получаване на експертно становище относно това дали в конкретния случай са изчерпани възможностите за лечение на територията на Република България. След получаване на съответните експертни становища от консултантите, Комисията прави предложение за издаване на разрешение или мотивиран отказ до управителя на НЗОК в едноседмичен срок след постъпването на становищата.
Следва да се има предвид, че издадените формуляри S2 покриват само стойността на лечебните дейности. За сметка на пациента остават разходите за транспорт, за настаняване в хотел или общежитие, разходите за придружител, разходите за избор на лекар/екип, разходите извън стандартното настаняване в лечебното заведение, както и законово регламентираните доплащания от пациентите, които се заплащат и от местните осигурени лица.