условия за хоспитализация
От: С** С** С** Зададен на: 20.12.2017 Отговорен на: 02.01.2018Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, Здравно осигурена съм с непрекъснати права. Изпратена съм от кожен лекар с направление за хоспитализация за планов прием в Кожна клиника към Александровска болница с насочваща диагноза Палмоплантарна пустулоза - с молба за хистологично изследване и фото-лечение. По телефона на приемен кабинет ме записаха за 10.01.2018 и получих следните инструкции: Една седмица преди приема да си направя кръвни изследвания (от личния лекар или да ги заплатя). В деня на приема да си донеса храна за първия ден, спално бельо - чаршафи, завивки, възглавници и други. В предварителен разговор с канцеларията ми казаха, че ще трябва да заплатя по 5,80лв на ден - общо 58лв за 10дни, в които само ще се водя хоспитализирана. Предполагам, че ще трябва да си заплатя и консумативите. Моля да ми отговорите това ли е практиката на лечебните заведения - пациентът лично да осигури изследванията и елементарните условия за пребиваване, за което И ще трябва да заплати на болницата? Какво получавам в замяна на задължителните немалки суми, които плащаме ежемесечно аз и работодателят ми? Моля и за съвет, как да постъпя, ако са нарушени правата ми. Благодаря предварително.
Отговор
Уважаема госпожо Статкова,
Лечението би могло да се проведе по клинична пъкека № 94 „ Диагностика и лечение при тежкопротичащи форми на псориазис – обикновен, артропатичен, пустулозен и еритродермичен“ с минимален болничен престой 10 дни. При лечение по клинична пътека НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, подготовка, лечение в болницата с назначаване до два контролни прегледа в рамките на един месец след изписване, задължително записани в епикризата, в същото лечебно заведение за болнична помощ. По тази клинична пътека няма включени консумативи, които Вие трябва да заплащате.
При хоспитализация (планов прием) по клинична пътека може да представите предварително извършени изследвания от групата на образната диагностика и клинико-лабораторни изследвания, реализирани от друго лечебно заведение преди датата на хоспитализация. Приемащото лечебно заведение следва да зачете тези изследвания, както и да ги използва при отчитане на клиничната пътека, като част от нейния диагностично-лечебен алгоритъм. Давността на предварително извършените клинико-лабораторни изследвания е 7 дни, като за тези от групата на образната диагностика може да е и по-дълга (но не повече от 30 дни или с продължителност, по-голяма от посочената в алгоритъма на съответната клиничната пътека) преди датата на хоспитализация, в зависимост от вида им и клиничната преценка на лекуващия лекар.
Всяко лечебно заведение за болнична помощ има правилник за вътрешния ред, с който пациентите трябва да се съобразяват и изпълняват.
Потребителската такса за болничен престой в лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за изпълнение на определена клинична пътека, е в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако лицето не е освободено от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и Приложение 12 „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“). В конкретния случай не трябва да заплащате за престой в лечебното заведение за болнична помощ за повече от 10 дни, при положение че сте представили финансови документи за платени предишни хоспитализации.
Ако желаете, може да подадете заявление до районната здравноосигурителна каса в София или до управителя на НЗОК за извършване на проверка.