Болничен, издаден от частна клиника
От: A** Зададен на: 05.12.2014 Отговорен на: 09.12.2014Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, имам въпрос относно издаване на болничен за почивни и празнични дни. Работя на необичайно работно време - вечер, нощем и през уикенда, когато личният ми лекар не е на работа. Когато се случи да се разболея в неработен ден, който за мен е редовна смяна и без болничен не мога да отсъствам от работа, трябва да отида в посочената от личния лекар клиника за спешна помощ. За съжаление се оказа, че тези дежурни лекари не могат да издадат болничен, защото те са там за спешни и други случаи. За обикновените случаи се подразбира, че пациентите така или иначе почиват на почивните дни и нямат нужда от болничен, дори да са болни в тези дни. Има ли право лекар (например вътрешни болести или УНГ) от частна клиника отворена през уикенда и отворена вечер, който обаче не ми е личен лекар, да издаде болничен в такъв случай? От няколко различни места от дежурни спешни кабинети са ме връщали през уикенда, когато съм имала нужда от болничен за обикновен вирус, мигрена или температура (случаи, които не са спешни и те са от своя гледна точка прави). Въпросът ми към вас е как е правилно да се постъпи, когато има нужда от болничен в почивни дни или вечер, за хора, които работят на необичайно работно време и естествено не могат да останат тези два дни на работа с температура, макар и да не е спешен случай. Благодаря.
Отговор
На интернет страницата на НОИ – www.noi.bg има посочен телефон за информация и консултации с граждани по различни въпроси, вкл. с тези, които са свързани с издаването на болнични листове, с процедурата за получаване на обезщетения за временна неработоспособност…
Съгласно Наредбата за медицинската експертиза, приета с ПМС № 87 от 05.05.2010 г. (Обн. ДВ. бр.36 от 14 Май 2010 г.), компетентни да установяват временната неработоспособност са определени медицински органи. Тяхната компетентност зависи от продължителността на неработоспособността и от нейната причина. Експертизата на временната неработоспособност се извършва от лекуващия лекар/лекар, от лекарските консултативни комисии (ЛКК), от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК).
На основание чл.7, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза, болничните листове се издават от лекуващите лекари/лекарите по дентална медицина и ЛКК. Лекарите по дентална медицина издават болнични листове само за заболявания от тяхната специалност. Лекарите от центровете за спешна медицинска помощ могат да издават болнични листове за домашно лечение до 3 календарни дни. Клиничният преглед и становището за временната неработоспособност се отразяват в личната амбулаторна карта (ЛАК) на лицето.
В § 1, т. 1 от Допълнителната разпоредба на Наредбата е записано: - "Лекуващ лекар (лекар по дентална медицина)" е лекарят (лекар по дентална медицина), който в момента е установил заболяването и е поел наблюдението и лечението на болния в амбулаторни, домашни или болнични условия“.