Дата на инвадилизиране
От: Е** Зададен на: 21.11.2013 Отговорен на: 22.11.2013Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Как се определя датата на инвадилизиране ? От момента на установяване на заболяването /с епикризата и изследвания /, от протокола на ЛКК за ТЕЛК или от момента на подаване на заявлението за ТЕЛК ?
Отговор
Уважаема госпожо, в чл. 70. (1) на Наредбата за медицинската експертиза е посочено:
Дата на инвалидизиране се определя, когато се определя процент трайно намалена работоспособност (вид и степен на увреждане).
(2) Когато лицето е било във временна неработоспособност и е преминало непосредствено в инвалидност, за дата на инвалидизиране се приема денят, от който е приключила временната неработоспособност по болничните листове.
(3) Когато лицето поради увреждането си е трудоустроено на работа с по-ниска квалификация, за дата на инвалидизиране се приема датата на преминаване на лицето на тази работа. Това обстоятелство се установява по наличната медицинска документация и документите за трудов стаж.
(4) Когато лицето не е ползвало отпуск по болест или не работи, датата на инвалидизиране се определя въз основа на медицинските документи и здравословното му състояние при освидетелстването. Когато липсва медицинска документация и здравословното състояние на лицето не дава достатъчно основание, за дата на инвалидизиране се определя датата на издаване протокола на ЛКК.
(5) Когато лицето работи или се намира в платен или неплатен отпуск, за дата на инвалидизиране се определя датата на освидетелстването.
(6) Датата на инвалидизиране може да бъде по-късна от датата на освидетелстването само когато лицето е било в отпуск по болест и се е явило за освидетелстване преди изтичането му.
(7) Отпускът при временна неработоспособност в размер 75 календарни дни, ползван на основание чл. 42, ал. 2 и 3 КСО, се взема предвид при определяне датата на инвалидизиране.
За повече информация следва да се обърнете към компетентната институция, а не към Националната здравноосигурителна каса. Министерството на здравеопазването и регионалните центрове по здравеопазване организират и ръководят медицинската експертиза. На сайта на Министерството на здравеопазването са публикувани адресите и телефоните за връзка с лицата, които могат да Ви окажат съдействие. Въпросите може да зададете и на съответните експерти, определени за контакти в Регионалните здравни инспекции, от които ще получите информация по въпроси и проблеми, свързани с работата на ТЕЛК. Информация може да получите и от експертите от Националния осигурителен институт (НОИ - www.noi.bg ) по въпроси, свързани с изплащането на обезщетения поради временна неработоспособност.