Изписване на Pradaxa при диагноза аритмия
От: Д** Я** Зададен на: 08.08.2013 Отговорен на: 09.08.2013Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, баща ми (82 годишен) е в абсолютна аритмия от 2 години. 1 година и 8 месеца приемаше синтром, но след показани неразположения мина на Pradaxa 110 mg (купува го през здравната каса) 2 пъти дневно. При дневна доза 220 мг (при аритмия се приема задължително 2 пъти на ден по 110 мг) баща ми пак получи кървене на венците, което предполага намаляване на дозата до 150 мг дневно (2 пъти по 1 капсула от 75 мг). Лекарката обаче отказа да изпише по-малката доза за купуване през здравната каса и ни каза, че трябва да го купуваме изцяло за наша сметка, тъй като доза от 75 мг не се изписвала през здравната каса при аритмия, а само при тромбофлебит. При положение, че в листовката пише, че препоръчителната дневна доза за пациенти над 75 години е 150 мг (т.е. 2х75 мг), наистина ли при тази диагноза не може да се изписва Прадакса с концентрация 75 мг? Това звучи неправдоподобно. Моля да ми изясните как да купуваме Прадакса 75 мг капсули през здравна каса, за да приема баща ми подходящата доза. Благодаря предварително
Отговор
От 01.04.2013 г., тази дейност се извършва от Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, който е към министъра на здравеопазването на Република България.
В Приложение 1 на Позитивния лекарствен списък, публикуван на публикувана на интернет страницата на Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти в сайта на Министерство на здравеопазването, респ. в Лекарствения списък на НЗОК, на интернет страницата на НЗОК, линк „Лекарства”, подлинк „Лекарствени продукти” са посочени всички лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, и условията за предписването и отпускането им.
Преценка на лекуващия Ви лекар е да назначи адекватна терапия на баща Ви, съобразена със здравословното му състояние и съгласно цитирания списък.