потребителска такса
От: В** П** Зададен на: 13.01.2009 Отговорен на: 19.01.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
въпросът ми е следният: при посещение при личен лекар за издаване на рецепта за лекарства на хронично болен пациент, което става всеки месец,заплаща ли се потребителска такса. става въпрос за изписване на лекарства за високо кръвно, които се получават чрез Здравна каса без да е извършван преглед на пациента.
Отговор
По принцип изписване на лекарства с намаление става само след проведен подробен клиничен преглед на здравноосигуреното лице. Потребителска такса в размер на 1 % от минималната работна заплата се заплаща при всеки преглед в кабинета по силата на чл.37 , ал.1 , т.1 от Закона за здравното осигуряване за всяко посещение при лекаря или зъболекаря. Тези суми са за оказаната медицинска помощ.
Съгласно чл. 38 , ал.1 от НРД 2006 “Лекарствените продукти се предписват
само след извършен преглед, който се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на здравноосигуреното лице”.
Следователно, преди предписване на лекарствени продукти лекарят е длъжен да извърши преглед, и за тази оказана медицинска помощ пациентът дължи потребителска такса. Лекарят трябва да му издаде документ(касова бележка, квитанция) за всяка заплатена сума. В Приложение № 14 към Националния рамков договор 2006( линк “Национален рамков договор 2006” на електронната страница на НЗОК) е поместен списък на заболяванията, при които здравноосигурените граждани са освободени от заплащане на потребителска такса. Съгласно промяна в Закона за здравното осигуряване, от 1 юли 2008 г., потребителска такса в размер на 1 лев за оказана извънболнична медицинска и дентална помощ заплащат лицата, навършили 60 години (за жените) и 63 години (за мъжете).