граждани осигурени в ЕС
От: Д** Зададен на: 05.01.2009 Отговорен на: 06.01.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, имам следните въпроси: От публикуваните на сайта указания в секция За договорните партньори за граждани осигурени в ЕС, не става ясно как следва да се отчетат извършени МДД на осигурени граждани от държавите членки на ЕС. Също така могат ли тези граждани да бъдат включвани в регистри Детско здравеопазване, Майчино здравеопазване и Диспансерен отчет и по какъв начин се оформя тази регистрация, понеже в екселските таблици фигурира само ЕГН/ЛНЧ, но не и идентификационен номер на чужденец? Благодаря Ви предварително!
Отговор
Относно частта за отчитането на МДД:
Правата на здравно осигуряване, съгласно Европейските регламенти за координиране схемите за социална сигурност на държавите-членки, се доказват с Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) или Удостоверение, временно заместващо ЕЗОК, издадени от държавата по местоосигуряване или с Удостоверение за регистрация в НЗОК, издадено от РЗОК, на основание удостоверителен документ за право на обезщетения в натура – Е-формуляр, при пребиваване в страната. Лицата, които са представили валидни такива документи имат правата на здравноосигурени лица с непрекъснати права съгласно ЗЗО. При оказване на медицинска помощ на такива лица се попълват всички първични медицински документи, които се попълват и за нашите ЗЗОЛ, като в тях се попълва ПЕРСОНАЛНИЯТ ИДЕНТИФИКАЦИОНЕН НОМЕР на лицето и двубуквеният код на държавата по местоосигуряване. В първичните медицински документи не се попълват полетата за РЗОК и здравен район, както и полето за ЕГН или ЛНЧ, дори когато лицето има такива номера, защото срещу тях неговият здравноосигурителен статус ще е – „неосигурен”. Аналогично, за получаване на МДД, тези лица трябва да имат издадено Направление за медико-диагностична дейност (Бл. МЗ-НЗОК No 4).
Обслужените пациенти, осигурени в други държави-членки на ЕС и ЕИП, се отчитат на отделна фактура, спецификация и приложението към спецификацията за чужди осигурени лица (фактурата, спецификацията и приложението към нея са отделни от тези за осигурените лица на НЗОК, но са общи за всички дейности, оказани през периода на пациенти, осигурени в други държави-членки на ЕС и ЕИП). Към тях освен направленията за МДД, се прилага и копие от удостоверителния документ на лицето (ЕЗОК, Удостоверение, временно заместващо ЕЗОК или Удостоверение за регистрация в НЗОК).
Относно включването в програми и диспансеризирането:
Общопрактикуващ лекар могат да избират само лицата с издадено от РЗОК Удостоверение за регистрация в НЗОК, на основание удостоверителен документ за право на обезщетения в натура – Е-формуляр, при пребиваване в страната. Такива лица имат всички права на здравноосигурени лица с непрекъснати права по ЗЗО, в това число и на включване в програмите за „Детско” и „Майчино здравеопазване” и за диспансеризация.
Чрез промяна на xsd-схемата за отчитане на амбулаторната дейност на ИМП от 01.05.2008 г., се предостави възможността и лицата, осигурени в други държави-членки на ЕС и ЕИП или на държави, с които имаме двустранни спогодби, да бъдат въвеждани в електронния отчет на лекаря. Подробни инструкции как се въвеждат данните за тези граждани в отчета са дадени в xsd-схемата, публикувана на нашата интернет страница в раздел „Софтуер” – линк „Софтуер за общопрактикуващи лекари и специалисти”.
Необходимо е да се има предвид, че временно престояващите лица се приемат и отчитат от ОПЛ по реда на „преглед на ЗЗОЛ, осъществило правото си на избор на изпълнител на ПИМП, регистрирал амбулатория на територията на друг здравен район, обърнало се към изпълнител на ПИМП инцидентно по повод на остро възникнало състояние.” Такива лица не могат да бъдат включвани в програмите за Детско и Майчино здравеопазване и диспансеризация.