Лимит на направления за специалист
От: М** П** Зададен на: 20.01.2009 Отговорен на: 20.01.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Интересува ме дали след решението на Върховния административен съд действително отпадна лимитът в броя на направленията за специалист и за медико-диагностични дейности. Защо продължават да се отказват направления, защото сме във втората половина на месеца и "са се свършили"?Отказват ми и направление за изследвания, назначени ми от специалист, но личният лекар не дава талон.
Отговор
Съгласно Закона за бюджета на НЗОК за 2009г, управителният съвет на НЗОК е утвърдил с решение№УС-04-10/12.01.2009г. правила за реда за определяне на броя и стойността на назначаваните от изпълнителите на медицинска помощ специализирани медицински дейности и медико-диагностични дейности. Вие нямате ограничения в броя на ползваните направления (МН) през годината, стига в периода на действието на МН, да не пожелаете да бъдете насочена отново към специалист от същата специалност. Истината е, че лекарите – общопрактикуващи и специалисти, са ограничени от т.нар. регулативни стандарти (РС), което е наложено от точно регламентираните средства, с които разполага НЗОК, а именно – от финансовата рамка, наложена със Закона за бюджет на НЗОК, от която не се допуска надвишение. На всеки общопрактикуващ лекар и специалист са определени точно определен брой МН - бл.3, бл3А-за високо специализирани дейности и бл.4 за медико-диагностични изследвания (МДИ) за всяко тримесечие.
Лекуващият лекар(общопрактикуващ или специалист) е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания, съобразно състоянието на пациента в момента на прегледа(дали спешно се налага консултация или съвместно лечение със специалист...) и много други обстоятелства като пациентска листа, епидемилогични обстановки и др.