Болничен лист след поставяне на стент
От: Д** Д** Д** Зададен на: 05.10.2019 Отговорен на: 14.10.2019Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Здравейте, баща ми е хипертоник. Редовно приема предписаните му лекарства за регулиране на кръвното налягане. Юли месец тази година получи завишение на пулса, тежест в областта на гърдите. Видимо беше напълнял. След известно време, по свое собствено желание, реши да си направи необходимите изследвания. Последва коронарография. Диагноза: ИБС. НЕСТАБИЛНА СТЕНОКАРДИЯ ПРИ СИГНИФИКАНТНА СТЕНОЗА В СРЕДЕН КЪМ ДИСТАЛЕН СЕГМЕНТ НА LCx. След това имплантиране на 1 брой излъчващ стент, с препоръка за РЕ-СКАГ след 1 месец. Във връзка с написаното ме интересува следното: - полага ли се на баща ми издаването на болничен лист. Ако, да, за какъв период от време? Баща ми е здравноосигурен; - възможно ли е да се откаже издаване на болничен лист след имплантиране на стент? - издаването на болничен лист и продължителността му зависи ли от броя на имплантираните стентове? - ако пациент откаже препоръката за РЕ-СКАГ , може ли да му се откаже издаване на болничен лист? - възможно ли е пациент, на който в епикризата му има препоръка за РЕ-СКАГ, но при отказ за извършването й, да бъде определен като здрав и да не му се издава болничен лист? - може ли, както е случаят с баща ми, да се кандидатства за ТЕЛК при имплантиран само един стент? Благодаря предварително!
Отговор
Националната здравноосигурителна каса осъществява задължителното здравно осигуряване, което представлява дейност по управление и разходване на средствата от задължителни здравноосигурителни вноски за заплащане на здравни дейности. Тези средства за заплащане на здравни дейности не включват осъществяване на организация и контрол на медицинската експертиза, в т.ч. и на актовете, издадени от органите за експертиза на временната работоспособност (в случая - болнични листове).
Подобни запитвания следва да отправяте към компетентната институция – Министерството на здравеопазването/Регионалните здравни инспекции (РЗИ).