Отпускане на лекарства
От: З** К** Зададен на: 15.07.2009 Отговорен на: 16.07.2009Категория
Онлайн консултации
Въпрос
Искам да задам въпрос отнасящ се до отпускането на лекарства с рецептурни бланки с отрязъци А,В,С,които се отпускат за срок от 3 месеца. Нека ви запозная първо със фактите.Вземам Зокор и Ловиста чрез здравна каса.За да не ходя всеки месец при личния лекар го накарах да ми изпише лекарствата за 3 месеца.Взех лекарствата за първия месец с отрязък А на 16 юни 2009г.Опаковките на Зокор и Ловиста съдържат по 28 таблетки,което като сметне човек излиза,че същите трябва да свършат на 14 юли 2009г.На 14 юли отидох да си взема хапчетата за втория месец и аптекарят категорично ми отказа под предлог,че в новите изменения за отпускане на лекарства от 01.06.2009г. точно е споменато,кога се отпускат лекарства с отрязък В от 30 до 45 ден след отпускането на лекарствата с отрязък А.Това прави не по-рано от 16 юли 2009г.Въпросът ми е какво да правя през тези два дни,за които нямам лекарства и кой е виновен за възникналия проблем?Това е въпрос,който засяга много хора като мен и които не знаят какво да правят и към кой да се обърнат за съдействие.
Отговор
На основание чл.30 ал.2 на „Наредба № 4 от 4 март 2009г. за условията и реда за отпускане на лекарствени продукти” на Министерството на здравеопазването, отделните отрязъци на рецептурна бланка /обр.МЗ-НЗОК № 5А по приложение № 7/ се изпълняват последователно в следните срокове, считано от датата на издаването й както следва:
1. до 15 календарни дни – за отрязък А;
2. от 30 до 45 календарни дни – за отрязък В;
3. от 60 до 75 календарни дни – за отрязък С
При Вашият случай терапията следва да се назначава на рецептурна бланка обр. МЗ-НЗОК №5 по приложение 6 от наредбата, т. е. за предписване на количества за не повече от 30 дни. Тази бланка може да бъде изпълнена на 29 ден от предходното изпълнение и пациентът да няма прекъсване на терапията.