здравно осигуряване
От: Н** М** Зададен на: 15/10/2010 Отговорен на: 18/10/2010Въпрос
Къде мога да прочета какво ми се полага срещу внесените здравни осигуровки?
Отговор
НЗОК заплаща близо 250 специализирани и/ или високоспециализирани медико-диагностични изследвания по пакети: „Вирусология”, „Имунология”, „Клинична лаборатория”, „Клинична микробиология”, „Медицинска паразитология”, „Имунохематология”, „Обща и клинична патология” и „Образна диагностика”, както и дейности за диагностика и лечение по 298 клинични пътеки (КП), вкл. медицински изделия за болнично лечение в определени КП, като: сърдечна клапна протеза, съдова протеза за гръдна и коремна аорта и дистални съдове, стентове, ставни протези за тазобедрена и колянна става, кохлеарни имплантанти, постоянен и временен кардиостимулатор, както и лекарства за хронично болни и дентални услуги
(какви са цените на денталните услуги може да намерите на сайта на НЗОК в Приложение № 22 “Пакети и стойности в лева, заплащани от НЗОК и здравноосигурените лица за дентална помощ” (меню “Национален рамков договор - 2010” ). Подробна информация за всички дейности, заплащани от НЗОК, ще намерите на сайта на НЗОК в меню „Национален рамков договор” – подменю „Приложения към НРД 2010”, в рубрики: „Лекарства”, „За пациента” и „Партньори на НЗОК и дейности”.
Дължите потребителска такса за преглед при лекар от извънболничната помощ в размер 1% от минималната работна заплата за страната, т.е. 2.40 лв., а за лечение в болница – по 4.80 лв., но за не повече от 10 дни годишно. Информация по въпроса ще намерите на сайта на НЗОК в меню „Потребителска такса”. Лекарят трябва да Ви издаде документ за заплатената от Вас сума. На електронната страница на НЗОК в меню „Национален рамков договор”, подменю „Приложение № 14” е публикуван списък със заболявания, при които здравноосигурените лица са освободени от потребителска такса.
Информация за прегледите, изследванията, които НЗОК заплаща за здравноосигурените лица, може да намерите и в меню "Национален рамков договор", подменю "2010" – „Приложения”, както и в рубрика „Нормативна база” – меню „Наредби” - „Наредба № 40 за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК”. Информация за дейностите, включени в профилактичните прегледи, заплатени от НЗОК, е публикувана в меню "Национален рамков договор - 2010” - подменю „Приложение № 15 и № 17”. От там ще разберете каква е честотата, обема на прегледите и медико-диагностичните изследвания, полагащи се на отделните възрастови групи. За здравноосигурените граждани над 18-годишна възраст - независимо дали са диспансеризирани или не, НЗОК заплаща един задължителен профилактичен преглед годишно. Прегледът има определен обем (според пола), съпроводен от медико-диагностични изследвания. По този начин могат да бъдат открити възможно най-рано някои социалнозначими заболявания - сърдечно-съдови, злокачествени (на маточната шийка, млечната жлеза, простатата, дебелото черво), захарен диабет и други. Общопрактикуващият лекар установява дали сте предразположени да развиете определено заболяване, и ако това е така, предприема необходимите мерки да го предотврати – по негова преценка издава направление за консултация или съвместно лечение със специалист по профила на заболяването.
Ако бъде установено вече възникнало заболяване, лекарят Ви информира за прегледите, изследванията и медикаментите, на които имате право по линия на НЗОК. Ако се налага да бъдете диспансеризирани, той Ви разяснява реда за включване в съответната диспансерна група. В Приложения № 13 и № 16 ще намерите изследванията и прегледите, които се заплащат от НЗОК, ако имате хронично заболяване и сте диспансеризирани от личния лекар или от лекар специалист.