Заплащане (напълно/частично) за мед.изделие
От: Д** П** П** Зададен на: 03/05/2018 Отговорен на: 15/05/2018Въпрос
Здравейте ! На мой близък преди години е поставен кардио вектро дефибрилатор . При поредна консултация и наблюдение, кардиолога е съобщил, че е необходимо да се смени батерията или самия стимулатор ( не сме разбрали за момента ). Въпроса ми е свързан с доплащането от страна на пациента. Каква ще е сумата за стимулатора или за батерията, която трябва да заплатим ?
Отговор
НЗОК заплаща имплантирането на пейсмейкър по клинична пътека (КП) № 19 „Постоянна кардиостимулация“ (КП № 19.1 „Постоянна електрокардиостимулация - антибрадикарден пейсмейкър; КП № 19.2 „Постоянна електрокардиостимулация - кардиовертер дефибрилатор“).
В алгоритъма на клинична пътека № 19 „Постоянна електрокардиостимулация“ е включено и се извършва в раздел „Основни диагностични процедури“ - Сърдечни стресови тестове и проверки на пейсмейкър; Тестване на сърдечен пейсмейкър или дефибрилатор; Ревизия, смяна и отстраняване на пейсмейкърни електроди; Регулиране, подмяна или премахване на електрод за сърдечен пейсмейкър или дефибрилатор, Поставяне на сърдечен пейсмейкър генератор, и др.
На сайта на НЗОК - рубрика „За болници“ - меню „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ е публикуван Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група, съставен по реда Наредба № 10 от 24.03.2009г. за условията и реда за заплащане на лекарствени продукти по чл. 262, ал.6, т.1 от ЗЛПХМ, на медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели, както и на лекарствени продукти за здравни дейности по чл. 82, ал. 2, т. 3 от Закона за здравето, в сила от 01 април 2018 г.
В този списък са публикувани различни цени - до 6000 лв., съобразно вида на медицинското изделие, което НЗОК заплаща (Ресинхронизираща система за стимулация и/или кардиовертер-дефибрилатор, Ресинхронизираща терапия - СТR-P , Ресинхронизираща терапия - СТR-P система за стимулация в комплект с електроди, вкл. батерията (пулс- генератор).
В цената на клиничната пътека влизат два контролни прегледа на 12 ден и на третия месец след дехоспитализация.
Амбулаторно наблюдението на лица с постоянен електрокардиостимулатор се провежда по амбулаторна процедура (АПр.) № 32. Пациентът следва да бъде насочен към лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за изпълнение на тази процедура, с „Медицинско направление за клинични процедури/амбулаторни процедури“ бл. № 8, издадено от лекар специалист в извънболничната медицинска помощ или от лечебното заведение за болничната помощ, в което е извършено имплантирането на устройството.
НЗОК заплаща амбулаторната процедура 2 пъти годишно за едно здравноосигурено лице.