Болнична помощ
От: К** Зададен на: 21/06/2010 Отговорен на: 24/06/2010Въпрос
Преди пет месеца лежах в правителствена болница в Лозенец по клинична пътека №45. Беше ми поставен стенд, впоследствие изписана без да ми се иска някакво доплащане за стенда. Пет месеца по-късно получавам писмо за доплащане на стенда. След известно време получих писмо с попълнена фактура за исканата сума. Моля да ми кажете нормално ли е това искане от страна на болницата, при условие че по време и след изписването ми казаха че не дължа нищо. Благодаря Ви предварително
Отговор
При хоспитализация по Клинична пътека /КП/ Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата и следболничния режим с назначаване на два контролни прегледа в същото лечебното заведение за болнична помощ /ЛЗБП /, след изписването. По КП №45 ““Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при сърдечно-съдови заболявания” НЗОК заплаща не повече от четири стента в рамките на една календарна година, като стойността на стентовете е отделно от цената на пътеката.Съгласно чл.234 от Националния рамков договор 2010г. НЗОК заплаща изцяло за медицинското изделие – съдов стент - сумата 1200 лв. В случай, че пациентите предпочетат по-скъпо медицинско изделие в сравнение с договореното, те доплащат разликата в цената.
Редът за закупуване на медицинските изделия, се определя от лечебните заведения за болнична помощ, сключили договор с НЗОК. След извършване на оперативната процедура, в История на заболяването /ИЗ/ се отразяват фабричният номер и видът на медицинското изделие или се залепва стикер. Попълва се и „Формуляр за поставения стент ”, в който се описва стойността на стента, която НЗОК заплаща, а в отделна графа се записва стойността, която пациентът е доплатил, ако е пожелал по-скъпо медицинско изделие. Това той удостоверява със своя подпис.Така описаният формуляр става неразделна част от ИЗ и се прилага към документите, с които се отчитат случаите в Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/. Тази процедура се извършва при изписването на пациента от ЛЗБП.
Твърдението, че дължите някаква сума, може да се провери в ИЗ, която се съхранява в съответната клиника, където сте се лекували.