Изписване на лекарства по Рецептурна книжка на хронично болния
От: Е** В** Л** Зададен на: 02/04/2018 Отговорен на: 04/04/2018Въпрос
В периода от 10 до 20 април ми престои посещение на БХ за рехабилитация в град Стрелча. Вече имам резервация. Имам заболяване на очите - диагноза ГЛАУКОМА и 12.04.2018 г. е датата, на която личният лекар следва да изпише капките за очи по Рецептурна книжка. На основание изложеното, моля да получа отговор на следния въпрос: Кой освен личния лекар има право да изпише капките ми при създалата се ситуация ?
Отговор
В чл. 46, ал. 3 и ал. 4 на Националния рамков договор 2018 (НРД 2018) за медицинските дейности е регламентирано, че при хоспитализиране на здравноосигурено лице (ЗОЛ) с хронични заболявания лекарят от лечебното заведение за извънболнична помощ може да предписва лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни без извършване на преглед. В тези случаи в амбулаторния лист в поле „анамнеза“ отбелязва, че предписанието се извършва за хоспитализирано лице, и амбулаторният лист се подписва от представител на пациента с вписани имена и ЕГН на представителя. В случай на хоспитализиране на ЗОЛ за периода на хоспитализацията лекарят от лечебно заведение за извънболнична помощ не предписва лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни, необходими за: 1. основното заболяване, за което е хоспитализирано лицето; 2. новооткрито заболяване по време на стационарното лечение; 3. промяна на терапията за придружаващи хронични заболявания, назначена от лекар в извънболничната помощ и заплащана от НЗОК.
Съгласно чл. 49, ал. 3 на Националния рамков договор 2018 (НРД 2108) за медицинските дейности се допуска предписване на лекарствени продукти до 5 календарни дни преди изтичане на срока по ал. 2.
Следващото предписание следва да се извърши на датата, до която са достатъчни получените от ЗОЛ медикаменти в резултат на последните две отпускания от аптеката.
Срокът, за който са достатъчни отпуснатите по предходното предписание количества и тези по извънредното предписание, се отразява в амбулаторния лист. В него и в новата рецептурна бланка се записва конкретната дата за следващото предписване на лекарствени продукти.
Отпускането на лекарствени продукти се извършва в срока, за който се предписва лекарственият продукт, отбелязан в рецептурната бланка, амбулаторния лист и “Рецептурна книжка на хронично болния”. Аптеката е задължена да отпусне лекарствения продукт при изтичане на срока от предходното му отпускане.
Задължително лекарят се съобразява с датата на отпускане на лекарствата от аптеката, документирано в рецептурната книжка на хронично болния.
Следователно лекарственият продукт може да Ви бъде предписан 2 дни преди датата на предходното предписание, но получаването в аптеката, следва да бъда в срока на предходно отпускане.